Pielęgniarki – będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat…

Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania zdrowia – ma już wiele sezonów… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podejmuje tematykę przedmiotowych urlopów od wielu lat. Natomiast ministerstwo zdrowia co jakiś czas wraca do tematu. Obiecuje. Nastaje głęboka cisza… Znów obiecuje… i tak w kółko. Pod artykułem zapraszamy do głosowania w sondzie pt. Czy zapowiedź pani minister zdrowia w zakresie urlopów zdrowotnych to kolejne obiecanki cacanki czy wiarygodna inicjatywa?

W roku 2021 ministerstwo zdrowia zgłosiło propozycję kryteriów urlopów zdrowotnych:

  • urlop po 20 latach
  • wynagrodzenie jak za okres choroby (80% podstawy, pierwsze 15 dni pokrywa pracodawca a kolejne dni – ZUS).
  • o urlopie decyduje lekarz orzecznik ZUS, a nie jak w przypadku innych zawodów (m.in. nauczycieli) lekarz medycyny pracy.

Strona społeczna podkreślała, że nie zostały wyjaśnione powyższe kryteria, szczególnie, iż w przypadku innych zawodów nie są one stosowane (np. nauczyciele). Termin inicjatywy legislacyjnej nie został sprecyzowany… Sprawa ucichła…

Już w roku 2017 w odpowiedzi na interpelację poselską ministerstwo zdrowia informowało:

„Odnosząc się do 6 pytania czy przewidywane jest umożliwienie pielęgniarkom i położnym wcześniejszego przejścia na emeryturę uprzejmie wyjaśniam, iż Ministerstwo Zdrowia nie planuje prac w tym zakresie. Natomiast w ramach prac ww. Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce rozważane są rozwiązania mające na celu zachęcić pielęgniarki i położne do pozostawania na rynku pracy poprzez zagwarantowanie np. dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla osób po 50 r.ż. lub po 20 latach pracy w wymiarze 12 dni – uzyskiwanego stopniowo co 2 lata (propozycja zgłoszona przez przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych)”.

Ministerstwo zdrowia: „idea udzielania urlopów zdrowotnych nauczycielom nie sprawdziła się w dotychczasowym kształcie”…

Natomiast w roku 2013 wiceminister zdrowia poinformował środowisko pielęgniarskie:

„W związku z brakiem udokumentowanych danych o wpływie wykorzystywanych urlopów na obniżenie absencji chorobowej oraz na poprawę stanu zdrowia i podtrzymanie aktywności zawodowej nauczycieli, wydaje się, że idea udzielania ich nauczycielom nie sprawdziła się w dotychczasowym kształcie. Dlatego też, w opinii Pani dr Ewy Wągrowskiej – Koskij Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy, wprowadzenie przedmiotowego urlopu dla innych grup zawodowych, w tym pielęgniarek i położnych, wydaje się wątpliwe, i mogące budzić kontrowersje, również ze względu na wysokie koszty dla budżetu państwa będące efektem wprowadzenia takiego przywileju”.

Teraz do sprawy urlopów zdrowotnych dla pielęgniarek i położnych wraca minister zdrowia Izabela Leszczyna… Może dlatego, żeby przykryć oszustwo wyborcze do jakiego się dopuściła nowa koalicja rządowa w zakresie wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego?

Otóż pani minister wspomniała w dniu 16 maja 2024 roku o toczących się pracach dotyczących wprowadzenia urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych, również tych, które pracują już długo w zawodzie. Dzięki takiemu urlopowi mogłyby trochę odpocząć i wrócić potem w pełni sił do pracy. – To nie tylko ukłon w waszą stronę, ale również myślenie ekonomiczne o korzyściach płynących z tego rozwiązania dla płatnika i systemu. (źródło – mp.pl)

Sprawa urlopów zdrowotnych kapitalnie oddaje poziom skuteczności działań izby i związku pielęgniarek. Natomiast zgłaszane przez izbę i związek postulaty w tym zakresie wprawiają środowisko pielęgniarskie w zdumienia. Do tematu wrócimy w kolejnych artykułach na pielegniarki.info.pl

Czy zapowiedź pani minister zdrowia w zakresie urlopów zdrowotnych to kolejne obiecanki cacanki czy wiarygodna inicjatywa?
Minimalna liczba głosów powinna być 1
 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8569 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

1 min czytania
94% pielęgniarek w tej dziedzinie pielęgniarstwa wykonuje zawód w szpitalach 1,8 tysiąca – czyli około 0,9% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki.

3 min czytania
Konstruktorzy z trójkąta bermudzkiego odpalą bombę w marcu 2025 roku. I jak zwykle pielęgniarki doświadczą sytuacji, kiedy „radosna legislacja” zwycięża nad zdrowym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: Pielęgniarka powinna bezwzględnie zweryfikować ustne zlecenie lub odmówić jego wykonania.

1 min czytania
Sąd: w oddziale panowała zła praktyka w zakresie wykonywania zleceń lekarskich przez pielęgniarki. (…) W niniejszej sprawie, bez względu na to, co…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek – zaproponowane przez MZ wzrost wskaźników traktujemy jako punkt wyjścia…