Pielęgniarki na liście stu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia 2021
Rok 2021 był rokiem, w którym na liście 100 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia uplasowały się 3 pielęgniarki.
Na pozycji 7 widniał sam pan minister zdrowia Adam Niedzielski. Tuż za nim, na miejscu 8 pani przewodnicząca Krystyna Ptok – Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.
„Pielęgniarka, a także mgr. socjologii, wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych, członkini Rady Dialogu Społecznego”.
Na miejscu 12 – pani prezes Zofia Małas – Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
„Mgr zdrowia publicznego, spec. w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego i epidemiologicznego, pielęgniarka dyplomowana”.
Co ciekawe panie pielęgniarki zostały uznane za osoby bardziej wpływowe od: Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Filip Nowak, wiceministra zdrowia – Waldemar Kraska, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia – Tomasz Latos, podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia – Piotr Bromber oraz Krzysztof Bukiel – byłego przewodniczącego Związku Zawodowego Lekarzy.
Na 58 miejscu – pani Józefa Szczurek-Żelazko – „mgr pielęgniarstwa, poseł na Sejm RP, była sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia”.
Lista 100 za rok 2022 – pielęgniarki będą niepocieszone
Lista 100 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia przynosi zaskakujące przetasowania. Na liście już nie widnieje pani Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka na Sejm RP.
Pani Zofia Małas została umieszczona na miejscu… 38.
„Mgr zdrowia publicznego, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych”.
Przewodnicząca Krystyna Ptok uplasowała się pod koniec stawki. Na miejscu… 83.
„Mgr socjologii, pielęgniarka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych”.
Lista 100 powstaje na podstawie oceny w trzech kategoriach:
– osiągnięcia i dokonania w roku 2022,
– pozytywny wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia w 2022 r.,
– siła publicznego oddziaływania.
Wyniki plebiscytu zapewne spowodują, że pielęgniarki będą niepocieszone. Może wręcz uznają jego wyniki za nieadekwatne do otaczającej rzeczywistości. Dlaczego nie ma oceny w kategorii: „negatywny wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia”.
Przecież codzienne zmagania pielęgniarek i położnych podczas wykonywania praktyki zawodowej, otoczenie formalno-prawne funkcjonowania personelu pielęgniarskiego, w dużym stopniu są wypadkową poziomu skuteczności działań pani Ptok i Małas.
Ich opiniotwórcza siła jest nie do przecenienia. To te panie podpisywały z ministrem zdrowia historyczne porozumienia. W tym o słynnym „brutto brutto”. A chwalona przez nie „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” – zatwierdzona przez rząd RP – to przykład radosnej twórczości wyniesionej ponad poziom „wznoszącej się gołębicy”.
Obecny chaos płacowy w podmiotach leczniczych to kolejny egzamin dla Pani Ptok i Małas. Między innymi ze sprawiedliwej obrony interesów zawodowych pielęgniarek i położnych zaszeregowanych we wszystkich grupach siatki płac. Czy go zdadzą? Może już go oblały…