9 tysięcy pielęgniarzy nie ma swojego święta.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment posiedzenia sejmowej komisji ds. petycji w dniu 6 listopada 2024 roku.
Jednocześnie zachęcamy czytelników pielęgniarki do lektury poniższych artykułów, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społeczności pielęgniarskiej skupionej wokół portalu pielegniarki.info.pl.
Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025 roku. Artykuły pt. Pielęgniarki – siatka płac od stycznia i lipca 2025, oraz Pielęgniarki – kominy płacowe osiągną 4,5 tys. złotych, wywołały dziesiątki komentarze. Część opinii pielęgniarek w przedmiotowym zagadnieniu opublikowaliśmy w dniu 2 stycznia 2025 roku, w artykule pt. Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego? Natomiast w następnych dniach zamieściliśmy kolejną porcję ciekawych poglądów pielęgniarek na obecną sytuację płacową. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarka: Tragedia. Nigdy wcześniej bym nie przypuszczała… oraz Pielęgniarka: pomrukiwania i szemrania w dyżurkach nie zrobią rewolucji.
Wróćmy zatem do posiedzenia przedmiotowej komisji sejmowej…
Poseł Krzysztof Bojarski (KO):
Przedmiotem petycji jest postulat ustanowienia w dniu 5 lipca każdego roku Dnia Pielęgniarzy. W uzasadnieniu autorzy petycji wskazują, że pielęgniarki oraz położne obchodzą swoje święto w dniu 12 maja jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, natomiast pielęgniarze nie mają swojego święta. Nie wiem, dlaczego nie pielęgniarze i położnicy, ale nie mają ustawowo wybranego dnia, w którym mogliby wspólnie świętować swoją przynależność do medycznej wspólnoty.
Petycja mieści się w zakresie zadań i kompetencjach Sejmu i spełnia wymogi formalne. Trzeba wskazać, że w Polsce faktycznie brakuje jednolitego aktu prawnego kompleksowo regulującego tryb ustanawiania uroczystych dni upamiętniających określone osoby albo wydarzenia. W praktyce takimi aktami są ustawy bądź uchwały Sejmu.
W formie ustaw ustanowione są święta państwowe i narodowe. Jako przykład możemy podać Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowione ustawą z 6 kwietnia 1990 r. czy święto Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Oczywiście należy też na marginesie wspomnieć, że nie każde święto państwowe czy narodowe oznacza dzień wolny od pracy.
W drodze ustawy ustanawia się także inne święta niebędące świętami państwowymi, ale które mają charakter ogólnopolski, takie jak Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej czy Dzień Strażaka.
Niezależnie od ustaw aktami prawnymi, które służą do ustanawiania świąt, są również uchwały sejmowe. W takiej formie na przykład uchwalone zostało święto pod nazwą Dzień Sejmu Polskiego czy Dzień Zwierząt.
Obok świąt ustanawianych aktami prawa krajowego w Polsce w sposób uroczysty obchodzone są również święta wskazane w aktach prawa międzynarodowego. Przykładem jest Światowy Dzień Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia.
Pielęgniarki i położne są grupą zawodową, której funkcjonowanie tak naprawdę określają dwa akty prawne, o zawodzie pielęgniarek i położnych oraz o samorządzie pielęgniarek i położnych.
Geneza tego święta nie do końca jest wyjaśniona. Jako najczęstsze wskazanie przyjmuje się decyzję Międzynarodowej Rady Pielęgniarek i Położnych, która miała miejsce na kongresie w Meksyku w 1973 r.
W toku dyskusji trzeba wskazać, że w zasadzie nie ma w Polsce świąt, które obchodzone były przez ten sam zawód w różnych datach w zależności od płci, która takie święto obchodzi. Wydaje się, że byłoby to chyba troszkę absurdalne. Zwłaszcza że w ustawie mówiącej o zawodzie pielęgniarek i położnych zastosowana została formuła żeńska, ale akt ten przewiduje również możliwość stosowania tytułu zawodu pielęgniarza i położnego, czyli w samym akcie, który i tak nie określa regulacji dotyczącej tego święta, przyjęto już dwie formy nazewnictwa.
Podobnie zresztą jest w wielu innych świętach: Dniu Lekarza, Dniu Lekarza Rodzinnego, Dniu Diagnosty Laboratoryjnego, gdzie obowiązują formy męskie, a wiadomo, że święto to jest również obchodzone przez kobiety wykonujące dany zawód medyczny. Stąd też propozycja zarówno biura, jak i moja, aby oddalić petycję i nie uwzględniać żądania w niej zawartego. Chyba doprowadzilibyśmy troszkę do sytuacji absurdalnej. Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Urszula Augustyn (KO):
Może jeszcze będzie dzień policjantki i policjanta, lekarki i lekarza, nie wiadomo.Czy ktoś z państwa jeszcze? Bardzo proszę zgłaszać się do wypowiedzi. Pani poseł Rusecka.
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, tak powiem żartobliwie, nie wiedziałam, że mężczyźni niedługo będą walczyć o parytety. Teraz już mówiąc na poważnie, 12 maja wpisał się już w kalendarz obchodów jako święto pielęgniarek i położnych, międzynarodowe święto. Zawód pielęgniarki i pielęgniarza jest bardzo piękny. (…)
Poseł Krzysztof Bojarski (KO):
Rekomenduję, aby nie uwzględniać złożonej petycji.
Przewodnicząca poseł Urszula Augustyn (KO):
Nie uwzględniamy żądania zawartego w tej petycji, jednocześnie oddając absolutnie hołd wszystkim tym, którzy bez względu na płeć świętują 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Bardzo dziękuję.
źródło: sejm.gov.pl