Pielęgniarka z innym wyższym w siatce płac
Kilkukrotnie już poruszaliśmy temat dotyczący wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z wykształceniem innym wyższym. Podjęliśmy go także w jednym z wydań Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
W tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych, która stanowi załącznik do Ustawy z dnia 28 maja 2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wyższe wykształcenie zostało opisane w następujący sposób:
- pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa – grupa 7;
- pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – grupa 8
Z powyższego wynika, że wykształcenie wyższe tylko na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo jest przepustką do wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Czy tylko? Wiele zależy od pracodawcy…
Postulaty w sprawie innego wykształcenia wyższego w regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych
Wiele pielęgniarek i położnych postulowało o uznanie wykształcenia wyższego nie tylko na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Dyskusje na ten temat odbywały się przy okazji każdej nowelizacji siatki wynagrodzeń. Głos zabierali także posłowie i senatorowie na posiedzeniach komisji zdrowia.
Swoje stanowisko w tej sprawie, na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 10 czerwca 2021 r. przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:
Powyższa odpowiedź wiceministra zdrowia w pełni ukazuje totalną swobodę i dowolność w sposobie interpretacji omawianej problematyki.
źródło: senat.gov.pl
Więcej w sprawie powyższej kwestii dowiesz się z wydania Gazety, dostępnego bezpłatnie pod poniższym linkiem.