Pielęgniarka z wyższym wykształceniem tylko po pielęgniarstwie?

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac
Pielęgniarka z wyższym wykształceniem tylko po pielęgniarstwie?

Pielęgniarka z innym wyższym w siatce płac

Kilkukrotnie już poruszaliśmy temat dotyczący wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z wykształceniem innym wyższym. Podjęliśmy go także w jednym z wydań Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

W tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych, która stanowi załącznik do Ustawy z dnia 28 maja 2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wyższe wykształcenie zostało opisane w następujący sposób:

  • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa – grupa 7;
  • pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – grupa 8

Z powyższego wynika, że wykształcenie wyższe tylko na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo jest przepustką do wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Czy tylko? Wiele zależy od pracodawcy…

Postulaty w sprawie innego wykształcenia wyższego w regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych

Wiele pielęgniarek i położnych postulowało o uznanie wykształcenia wyższego nie tylko na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Dyskusje na ten temat odbywały się przy okazji każdej nowelizacji siatki wynagrodzeń. Głos zabierali także posłowie i senatorowie na posiedzeniach komisji zdrowia.

Swoje stanowisko w tej sprawie, na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 10 czerwca 2021 r. przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

„(…) Jeśli chodzi o wykształcenie, to jest dookreślone, że wykształcenie wymagane na danym stanowisku… Jeśli pracodawca chce mieć pielęgniarki z wykształceniem wyższym w zakresie psychologii czy w innym zakresie, to oczywiście takie pielęgniarki będą traktowane jako osoby z wyższym wykształceniem”. (…)

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski

Powyższa odpowiedź wiceministra zdrowia w pełni ukazuje totalną swobodę i dowolność w sposobie interpretacji omawianej problematyki.

źródło: senat.gov.pl

Więcej w sprawie powyższej kwestii dowiesz się z wydania Gazety, dostępnego bezpłatnie pod poniższym linkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1198 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac

Panie ministrze, skrzywdził Pan wiele pielęgniarek.