Pielęgniarki z grupy 2 na pikiecie przed szpitalem. Wyrażają swoje stanowisko w zakresie degradacji zawodowej, której doznały od pracodawcy
Jolanta Doros, Przewodnicząca Związków Zawodowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: Jesteśmy tutaj, na tej pikiecie, w związku z tym, że pielęgniarki i położne, ze Szpitala Uniwersyteckiego chcą wyrazić swoje niezadowolenie, co do braku realizacji ustawy w Szpitalu Uniwersyteckim, trzech współczynników pracy – w naszym szpitalu jest realizowane minimum ustawowe, my chcemy walczyć o pełną realizację ustawy, czyli trzy współczynniki, które przewiduje ustawa.
Redaktor: Kogo Państwo obwiniacie o taki stan rzeczy? Czy jest to kwestia dyrekcji, czy rządu?
Jolanta Doros, Przewodnicząca Związków Zawodowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: Trudno jest nam powiedzieć, bo są szpitale, w których w pełni realizują ustawy – tutaj obok mamy Szpital Uniwersytecki Dziecięcy, gdzie Pan Dyrektor realizuje ustawę, nawet stara się, żeby współczynniki wzrosły, zachęca tym samym zespoły pielęgniarskie, położnicze do pozostania w szpitalu, u nas niestety, pieniądze jakie mamy na realizację ustawy – dyrekcja otrzymała, niestety nie próbuje z nami rozmawiać i nie realizuje ustawy z trzema współczynnikami, co jest krzywdzące dla pielęgniarek, które posiadają najwyższe wykształcenie w Szpitalu Uniwersyteckim, tzn. pielęgniarki z magistrem i specjalizacją mają obniżone wynagrodzenie o ponad 1 500 zł i pielęgniarki i położne z magistrem mają obniżone o ponad 400 zł wynagrodzenie.
Lidia Pejas-Grzybek, Wiceprzewodnicząca Związków Zawodowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: Czuję się zdegradowana. Tę degradację odczuwam jako bolesny cios. Czuję się spoliczkowana. Moje wykształcenie w tym szpitalu nie ma znaczenia. Pan Dyrektor od dnia 1 lipca 2022 r. wobec mnie jak i wielu koleżanek nie realizuje w pełni tej ustawy. Jeśli chodzi o magistrów pielęgniarstwa, za 9 miesięcy, które już minęło, zalega nam z wypłaceniem wynagrodzenia ponad 14 tys. złotych plus do tego pochodne. Jeśli chodzi o magistrów pielęgniarstwa również zalega z wynagrodzeniem 4 tys. złotych, łącznie z pochodnymi to będzie ponad 5 tys. złotych.
Katarzyna Szafłoga, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki: Dyrektor nie realizuje ustaleń ustawy, tylko wypłaca sobie kwoty, które uważa sam za słuszne i niestety nas degraduje. Byłoby miło, gdyby nareszcie ktoś doceniał pielęgniarki i ich ciężką pracę. Uważam, że problem leży wyżej, po stronie rządowej, ponieważ ktoś tę ustawę napisał. Pan Dyrektor też jej sobie nie wymyślił, żeby mógł ją sobie interpretować jak mu się chce, praktycznie dowolnie.
Zobacz także:
Urszula Front, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki: W pełni identyfikuję się z przyczyną tego protestu, czyli z tym, że Pan Dyrektor nie uznał nam wykształcenia naszego, które do końca czerwca 2022 r. uznawał. Jest mi bardzo przykro, zwłaszcza, że sytuacja ma miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim, jak sama nazwa mówi – powinno zależeć władzom Szpitala Uniwersyteckiego, ale także władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest organem założycielskim naszego szpitala, na tym, żeby pracowały tu pielęgniarki jak najbardziej wykształcone. To przecież UJ organizuje studia II-stopnia, w kierunku pielęgniarstwo. Ja osobiście mam dyplom magistra pielęgniarstwa, który wydał mi UJ. Dlaczego tak się nas traktuje, gdzie to my, pielęgniarki jesteśmy najczęściej przy łóżku chorego, w poradni i na oddziałach, to my najwięcej czasu poświęcamy naszym pacjentom. Na pewno nie czujemy się gorsi, ponieważ tak jak mówię, w Szpitalu Uniwersyteckim pracują pielęgniarki z dużym doświadczeniem, z ogromną wiedzą, wykształceniem. To jest tylko jednoosobowa decyzja naszego Pana Dyrektora, gdzie on stwierdził, że jemu pielęgniarek z magistrem nie potrzeba.
Redaktor: Czyli jest to wina dyrektora, czy problem leży wyżej, gdzieś po stronie rządowej?
Urszula Front, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki: Jeżeli chodzi o ustawę, to jest trochę tak napisana, że dyrektorzy próbują interpretować ją według własnych, wygodnych dla siebie zasad.
źródło: youtube.com/glos24, 30 marca 2023 r.
Zobacz także: