Izba Pielęgniarek i Położnych o nowych uprawnieniach pielęgniarek
Głównym tematem ostatniego posiedzenia Prezydium NRPiP była kwestia nadania uprawnień do stwierdzania zgonu przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej.
Z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad tym zagadnieniem wystąpiła Pani Izabela Kaptacz konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Brak precyzyjnych regulacji oraz braki kadrowe sprawiają znaczące wydłużanie procesu stwierdzania zgonu u pacjentów w chorobie terminalnej. Problem ten nasilił się w trakcie pandemii SARS-CoV-2.
Problematyka jest niezwykle skomplikowana – w trakcie Prezydium NRPiP padło wiele argumentów zarówno za, jak i przeciw nowym uprawnieniom.
Najbliższe miesiące będą poświęcone analizie tego zagadnienia, aby członkowie NRPiP mogli wypowiedzieć się w tej kwestii na wrześniowej Radzie i podjąć decyzję.
źródło: nipip.pl
Prezes Izby Pielęgniarek o stwierdzaniu zgonu przez pielęgniarkę
Jest przeogromny problem w szybkim stwierdzeniu, uzyskaniu zaświadczenia o zgonie pacjenta w chorobie terminalnej, ponieważ najnormalniej w świecie, raz, że jest to niedoregulowane, a drugie, że brakuje specjalistów w orzekaniu o zgonach. Dawniej robił to lekarz rodzinny, robił to lekarz opieki paliatywnej, ale ponieważ są tak szalone braki specjalistów, w związku z tym występuje problem, a problem ten był pokazany w takiej dużej skali w czasie COVIDU.
Wystąpił konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego, o nadanie uprawnień, czy pracę nad nadaniem uprawnień dla pielęgniarek, pracujących z takimi pacjentami, żeby miały takie prawo stwierdzać zgon. To jest nowe uprawnienie, natomiast my, jako Prezydium, zaprosimy na posiedzenie wrześniowe Naczelnej Rady, Panią Konsultant Krajową, w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego, ponieważ jest dużo argumentów za, że można by było przyznać takie uprawnienia, natomiast również na prezydium było sporo głosów, że nie do końca… ponieważ wśród lekarzy toczy się dyskusja do tej pory, że na przykład lekarze dentyści nie mają takich uprawnień i rzeczywiście oni też nie doszli do konsensusu.
W związku z tym, my też nie możemy tak szybko dać takiej jednoznacznej odpowiedzi Panu wiceministrowi Krasce, gdzie w ministerstwie właśnie toczą się te dyskusje, czy poszerzyć uprawnienia i właśnie o pielęgniarki w opiece paliatywnej, czyli nad tymi pacjentami terminalnymi, czy nie. My ostatecznie wypowiemy się jako organ, jako samorząd na wrześniowej radzie.