Siatka płac pełna absurdów
Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. W majowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przeanalizowaliśmy, w jaki sposób minister zdrowia wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną.
Poniżej przedstawiamy fragment artykułu z bieżącego numeru Gazety.
W siatce płac minister zdrowia podzielił pielęgniarki i położne na trzy grupy:
• Magister pielęgniarstwa ze specjalizacją;
• Magister pielęgniarstwa, licencjat pielęgniarstwa ze specjalizacją oraz pielęgniarka ze średnim wykształceniem ze specjalizacją;
• Pielęgniarka ze średnim wykształceniem lub z tytułem licencjata bez specjalizacji.
Sprawdzamy, jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego uzyska pielęgniarka lub położna, która ukończyła specjalizację. Te wzrosty wynikają z projektu autorstwa ministra zdrowia.
W pierwszym przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna ze średnim wykształceniem albo pielęgniarka lub położna z tytułem licencjata uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 0,94 na 1,02.
Jaki będzie realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5322,78 PLN do 5775,78 PLN.
Wobec powyższego uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarki z tej grupy minister zdrowia wycenił na 453 PLN.
W drugim przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna z tytułem magistra pielęgniarstwa uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 1,02 na 1,29.
Jaki będzie realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5775,78 PLN do 7304,66 PLN.
Wobec powyższego uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarki z tytułem magistra minister zdrowia wycenił na 1528 PLN.
Podsumujmy – w jednym przypadku uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarkę minister zdrowia wycenia na 453 PLN, w drugim na 1528 PLN.
Sprawdź, jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – wariant związku pielęgniarek.
Tematy majowego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarki same dzielą się na lepsze i gorsze
W pierwszych zdaniach pisze Pani: “Przestańcie się pastwić nad wykształconym personelem pielęgniarskim”. Wobec powyższego należy ze smutkiem stwierdzić, że dla Pani pielęgniarka absolwentka LM jest niewykształconym personelem pielęgniarskim. Dlaczego dzieli Pani pielęgniarki na lepsze i gorsze?
Minister żongluje tabelą zaszeregowania
Trzeba mieć głębokie pokłady radosnej twórczości urzędniczej aby z opisanej sytuacji wnioskować, że do grupy, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia przypisano pielęgniarki ze średnim wynagrodzeniem.
Głos izby i związku w senackiej komisji
Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna na Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.
Duma pielęgniarek absolwentek LM i SM
10 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z zapytaniem, jak pielęgniarki wspominają dawne czasy z okresu liceum medycznego. Post, jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się bardzo dużo komentarzy, które prezentujemy.
Odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych
Wśród wielu modeli odzieży medycznej dostępnej w Sklepie Pielęgniarek i Położnych są między innymi bluzy medyczne. Cieszą się one zdecydowanie bardzo dużą popularnością. Można je z łatwością łączyć z wieloma modelami spodni medycznych, czy spódniczek, tworząc przepiękne komplety medyczne.
Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.