Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

Pielęgniarka podała zbyt dużą dawkę DMSO

W jednej z poznańskich klinik medycyny naturalnej w styczniu 2019 roku pielęgniarka podała 36-letniej pacjentce wlew DMSO. W wyniku tego zabiegu u pacjentki doszło do zatrzymanie krążenia. Po przeprowadzeniu resuscytacji została ona w ciężki stanie przewieziona do jednego z poznańskich szpitali. Mimo wykonania badań i czynności medycznych stan pacjentki się nie poprawiał. Pacjentka zmarła.

Czytaj także:

Kobieta została kompleksowo zbadana: toksykologicznie, laboratoryjnie, badanie krwi, rentgen klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz tomograf komputerowy głowy. Niestety, jej stan się nie poprawiał. – Kobieta trafiła do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie następnego dnia zmarła.

Stanisław Rusek, rzecznik Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

Śledztwo i wyrok w sprawie pielęgniarki

Prokuratura Rejonowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 36-letniej pacjentki. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko pielęgniarce. Usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Pielęgniarka nie przyznawała się do winy.

Wyniki sekcji zwłok wskazały, że do śmierci kobiety przyczynił się jeden ze składników zawarty w środku DMSO. Wiadomo, że znajdował się on w ilość przekraczającej normę dla człowieka. W toku postępowania ustalono, że istnieje szczegółowa instrukcja dotycząca tego, jakie roztwory i w jakich stężeniach należy zmieszać.

Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

22 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w sprawie oskarżonej. Pielęgniarka została uznana za winną narażenia życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci.

Sąd wymierzył oskarżonej karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Orzekł nawiązkę wobec oskarżyciela posiłkowego w wysokości 10 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki na okres 3 lat. Wyrok jest prawomocny. Oskarżona wnioskowała o dobrowolne poddanie się karze

Katarzyna Błaszczak, biuro rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu

W całej tej sprawie brak informacji o szczegółach w zakresie działań pielęgniarki. Czy wlew DMSO podawała na zlecenie lekarskie, w jakiej dawce był zlecony oraz jaką dawkę podała pielęgniarka?

źródło: opracowane na podstawie gloswielkopolski.pl

Więcej orzeczeń, dotyczących praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej przedstawiamy w poniższym dziale.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

640 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sąd - pielęgniarki pracowały na dobach.