Jakiej roli społecznej czy zawodowej tak naprawdę oczekujemy od ratownika
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 października 2022 roku.
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastian Irzykowski:
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych cieszy się z tego, że ta ustawa powstaje, i mam nadzieję, że w trakcie prac legislacyjnych w ramach podkomisji, która zapewne za moment zostanie tutaj utworzona, będziemy mogli merytorycznie dyskutować jeszcze nad pewnymi uwagami, których mamy całkiem sporo.
Jednak na dzień dzisiejszy chciałbym państwa posłów prosić o taką jedną bardzo ważną rzecz, ponieważ zawód ratownika medycznego, zawód pielęgniarki i zawód położnej w wielu zakresach świadczeń i w wielu kompetencjach w obecnym czasie mocno się pokrywają.
Gdyby państwo mogli mocno się nad tym pochylić i uporządkować pewne rzeczy, aby pomiędzy tymi zawodami nie dochodziło do takich krytycznych jakby sporów o kompetencje. Jest to możliwe do uporządkowania i na to bardzo mocno liczymy.
Utworzenie samorządu ratowników medycznych również nas bardzo ucieszy, ponieważ rozmowa ze środowiskiem ratowników medycznych, które jest reprezentowane przez wiele różnych organizacji czy stowarzyszeń, jest trudna.
Mam nadzieję, że w wypadku powstania samorządu wiele rzeczy uda się nam uzgodnić i wiele inicjatyw będzie wspólnych. Tak więc uważam, że ustawa jest potrzebna, i mam nadzieję, że w pracach podkomisji będziemy merytorycznie na ten temat rozmawiać.
Musimy określić właściwie rolę ratowników w przyszłości, w kontekście obecnych konfliktów w pielęgniarstwie
Poseł Elżbieta Płonka (PiS):
Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo, zastanawiam się nad tym wyższym wykształceniem ratowników, czyli magisterium.
Mamy problem w tej chwili z magisterium pielęgniarskim. Mamy problem zatrudnienia takich pielęgniarek i mamy konflikty między pielęgniarkami, które nie mają tego wyższego wykształcenia, pracują na oddziale, czy również położnymi…
Pan przedstawia tu jeszcze problem konfliktów na pewnym polu działania między ratownikami a pielęgniarkami. Tak naprawdę musimy się zastanowić, czego oczekujemy. Ja rozumiem, że ratownik może zastąpić pielęgniarkę w wielu sprawach… Może, bo widzę, na przykład… Przy pielęgnacji chorego może. Są różne sytuacje. Ratownicy są też często zatrudniani jako pracownicy laboratorium – też to widziałam.
Jakiej roli społecznej czy zawodowej tak naprawdę oczekujemy od ratownictwa medycznego? Żeby to potem nie było, po pierwsze, konfliktem pomiędzy dwiema medycznymi grupami zawodowymi, a po drugie – wewnątrz samej grupy. Czemu też miałoby służyć magisterium, czyli studia ratownika medycznego? Musimy określić właściwe ich rolę w przyszłości, bo mówię tutaj o konkretnych konfliktach w pielęgniarstwie.
źródło: sejm.gov.pl
Zobacz także: