Pielęgniarka: przy obecnym progu podatkowym w pewnym momencie pracujemy już w wolontariacie…

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka: przy obecnym progu podatkowym w pewnym momencie pracujemy już w wolontariacie…

Pielęgniarki – płacimy 30% podatku. Podwyżki stają się iluzoryczne.

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:

Nie zgadzam się z łamaniem prawa. Za pracę tak samo wykonywana należy się taka sama wypłata. Wykształcenie, kursy, specjalizacja stanowić powinny dodatek do pensji. Doświadczenie w naszym zawodzie i podejście do pacjenta jest najważniejsze. Chory nie interesuje się wykształceniem pielęgniarki . On potrzebuje empatii, fachowej opieki i poczucia że jest podmiotem w tych trudnych dla niego chwilach. Biurokracja odczłowieczyć ten zawód.

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji (petycję podpisało prawie 5 tys. osób) w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z licznych korespondencji kierowanych do pielegniarki.info.pl.

Dzień dobry. Jestem pielęgniarką z wieloletnim letnim stażem pracy i z niepokojem obserwuje system kształcenia nowo – starych kadr pielęgniarskich. Bardzo rozdmuchana medialnie kwestia, że nareszcie w naszym zawodzie jeśli chodzi o zarobki coś drgnęło nagle wiele osób poczuło chęć bycia pielęgniarką.

Należy dodać, że przy obecnym progu podatkowym w pewnym momencie pracujemy już w wolontariacie, bo podatek nam zabierany 30%.

Nagle powstały prywatne uczelnie aby uzupełnić nas system kształcenia i wszyscy ogłaszają nabór na studia pielęgniarskie bez względu na wiek osób studiujących. Proponowany jest system dzienny, albo weekendowy. Ostatnio znalazłam reklamę kursów, gdzie po czterech miesiącach jesteś pracownikiem ochrony zdrowia- pogratulować pomysłu. Niektóre osoby kończą te uczelnie w wieku daleko po 50 roku życia albo tuż przed. Egzaminy końcowe zdawane w niektórych uczelniach na fantomach. Klient płaci – klient ma.

Później pracodawca zatrudnia taki skarb i na barkach personelu należy nauczenie takiej osoby od podstaw.

Brak elementarnej wiedzy technicznej i empatycznego podejścia do pacjenta. Osoby ledwie kończące licencjat zaczynają jeszcze z ,,ciepłym” czepkiem na głowie, które pacjenta widziały na praktyce zaczynają studia magisterskie. Jak słyszę hasło ,,nie po to kończyłam magistra aby myć pacjenta” to się przewracam – bo ktoś otrzymał wykształcenia ponad swój poziom intelektualny.

Tytuł jest, zarobki są, tylko brak efektywności.

Dyżur spoczywa na pielęgniarkach z doświadczeniem i wiedzą. Myślę, że jeżeli do zawodu będą wchodzić osoby bez limitu wiekowego nic dobrego z tego nie będzie, ale nikt o tym głośno nie mówi. Niestety w ten sposób stwarzamy zagrożenie dla pacjentów i osób będących na dyżurze.

Czy nie możemy zawalczyć o normalność w systemie kształcenia? Obawiam się, że to droga kształcenia na skróty to droga donikąd. Podaje się tylko, że rocznie tyle a tyle osób kończy pielęgniarstwo, zaś niewiele podejmie pracę i będzie płacić składki na Izbę Pielęgniarek (ku radości tej instytucji) a część zanim dobrze zapracuje odejdzie na emeryturę.

Gratulacje. Mam nadzieję, że to nie tylko moje przemyślenia. Czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? Liczę na Państwa pomoc albo przyjrzeniu się sprawie. Macie Państwo większe możliwości niż osoby z prowincji. Myślę, że sytuacja jaką opisałam jest powszechnie znana tylko co dalej…..

Zachowano oryginalne brzmienie.

Dane autora korespondencji do wiadomości redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 215

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8551 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Aktualności

Pielęgniarka: wychodząc z domu na nocny dyżur w Wigilię nieraz łza popłynęła.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w okresie świątecznym Zawód pielęgniarki i położnej wiąże się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi. Jednym z nich jest konieczność pracy w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek refunduje koszt szczepionek. Zobacz jakich...

1 min czytania
Działalność izby Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie informuje o podjęciu uchwały MORPiP nr 1675/VIII/2024 w sprawie dofinansowania niektórych szczepień…
Komentarze