Pielęgniarka posłanka w sejmie: dlaczego mamy dezawuować doświadczenie?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka posłanka w sejmie: dlaczego mamy dezawuować doświadczenie?

Pielęgniarka, która przychodzi prosto po studiach do pracy ma taką samą wiedzę i takie same kwalifikacje i umiejętności zawodowe, jak osoba, która pracuje w zawodzie na przykład 40 lat?

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza słowa posłanki – pielęgniarki, które zostały wypowiedziane podczas posiedzenia specjalnej podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Joanna Wicha (Lewica)

Chciałabym się odnieść do głosu pana, który upomina się o specjalistów i o to, że w jakiś sposób chcemy dezawuować wiedzę.

Więc dobrze. To dlaczego mamy dezawuować doświadczenie? Bo nie wyobrażam sobie, że osoba, która przychodzi prosto po studiach do pracy ma taką samą wiedzę i takie same kwalifikacje i umiejętności zawodowe, jak osoba, która pracuje w zawodzie na przykład 40 lat.

Naprawdę, zastanówmy się jeszcze nad jedną rzeczą: kto będzie wprowadzał do zawodu tych specjalistów, tych młodych ludzi prosto po studiach, młode pielęgniarki, pielęgniarzy, fizjoterapeutów, fizjoterapeutki, jeśli z powodu tych niesprawiedliwych różnic płacowych pielęgniarki, na przykład w moim wieku, odejdą z zawodu wcześniej, skończą swoją karierę zawodową, bo jest to naprawdę niegodne, żeby zarabiały po 2,5–3 tys. zł mniej,  mając 40-letnie doświadczenie w pracy zawodowej. Bardzo dziękuję.

Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):

Dziękuję bardzo. Słuchajcie państwo, ja tylko coś powiem i oddaję głos pani poseł. Słuchajcie państwo, myśmy nie rozpoczęli w ogóle jeszcze procedowania projektu  tej ustawy. Przypominam nad czym debatujemy. My w tej chwili nie uzdrowimy całego systemu kadrowego, bo na to, tak jak powiedziała pani przewodnicząca Ochman, potrzeba na pewno osobnego posiedzenia. I tam spróbujcie państwo wszyscy się porozumieć i dogadać, kto jest ważny, kto ważniejszy, kto przy łóżku, kto nie przy łóżku, kto na zmianach, kto z doświadczeniem, kto bez doświadczenia. Bo tego naprawdę jest bardzo dużo. Dzisiaj tutaj tego nie rozstrzygniemy. Na pewno nie będziemy diametralnie zmieniać tej ustawy, która w końcu jest projektem ustawy obywatelskiej,  nie będziemy jej diametralnie zmieniać, żeby udowodnić, że ktoś jest bardziej czy mniej ważny, czy ma więcej doświadczenia. Osoby, które podpisały się pod tym projektem –  jest ich ponad 100 tys. – zasługują na to, żeby rozpatrzyć ten projekt. Zdaję sobie sprawę, że musimy… Bardzo proszę.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8551 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka LM - patrzę na zdjęcia podręczników z ogromnym sentymentem.

1 min czytania
Podręczniki pielęgniarek i położnych z czasów Liceum Medycznego Na grupie na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! zamieszczono…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 10 000–12 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – położnej Prywatna przychodnia medyczna działającą na rynku w Warszawie od 2014 roku poszukuje do pracy osoby na…
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Komentarze