Pielęgniarka poprosi ratownika o założenie cewnika moczowego.

3 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka poprosi ratownika o założenie cewnika moczowego.

Kwalifikacje zawodowe pielęgniarek

Minister zdrowia oraz izba pielęgniarek zapowiadają określenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych po różnych formach kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego. Ten obszar pielęgniarstwa to totalny absurd.

W zakresie kompetencji zawodowych po kształceniu podyplomowym można powiedzieć, że gemia pielęgniarskie, które tworzyły przedmiotowe kompetencje naprawdę godnie wypełniły misję w zakresie radosnej twórczości.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym zwracamy uwagę, że zakres kompetencji pielęgniarek należy rozpatrywać także w kontekście innych zawodów medycznych np. ratownika i opiekuna medycznego.

Poniższa analiza ukazuje bezmiar absurdów w powyższym zagadnieniu.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek specjalistek – cewnikowanie pęcherza moczowego

Każdy program specjalizacji, zatwierdzony przez ministra zdrowia posiada – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu danej specjalizacji.

Logicznie rozumując, to pielęgniarka bez tytułu specjalisty nie ma uprawnień do wykonywania świadczeń z przedmiotowego wykazu. Nie po to, pan minister upoważnia pielęgniarki do wykonywania konkretnych świadczeń, po zdaniu egzaminu państwowego, żeby każda pielęgniarka mogła prawo wykonywać te świadczenia. 

I teraz wisienka na torcie… 

Pan minister zdecydował, że po szkoleniu specjalizacyjnym pielęgniarka jest uprawniona do „cewnikowanie pęcherza moczowego”. 

Takie regulacje są zawarte w programie specjalizacji dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Ostatnią aktualizację programu tej specjalizacji minister zdrowia zatwierdził w dniu 25 kwietnia 2022 roku.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek z kursem kwalifikacyjnym – cewnikowanie pęcherza moczowego

Intuicyjne zaglądamy do programu kursu kwalifikacyjnego dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, który został zaktualizowany w 2017 roku. I tutaj też znajdujemy w programie – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.  

Tam z kolei zapisano: „Cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn oraz usunięcie założonego cewnika”. 

Zauważmy. Co ciekawe, że po specjalizacji pielęgniarka może cewnikować ale czy może usunąć cewnik? Z kolei po kursie kwalifikacyjnym nadano uprawnienie do cewnikowania oraz „usunięcia założonego cewnika”. 

Nie chcę się pastwić nad programami powyższych szkoleń ale kurs kwalifikacyjny upoważnia do cewnikowania zarówno kobiety i mężczyzny. Jest to katalog zamknięty. Natomiast w przypadku ukończenia specjalizacji nie mamy katalogu zamkniętego. Możemy więc cewnikować kobietę i mężczyznę – no i jeszcze… 

Nasuwa się pytania: czy pielęgniarka bez specjalizacji lub kursu kwalifikacyjnego (niekoniecznie w wyżej wymienionej dziedzinie pielęgniarstwa), może cewnikować pęcherz moczowy? Jeśli tak, to po co minister zdrowia nadaje iluzoryczne uprawnienia zawodowe?

Kolejny kwiatek w kwestii cewnikowania pęcherza moczowego przez pielęgniarki

Okazuje się, że pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego mają narzucone pewne ograniczenie w zakresie cewnikowania pęcherza moczowego. Otóż, w katalogu świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego, wpisano:

– zakładanie cewnika Foleya do pęcherza moczowego u mężczyzny (do dwukrotnej próby).

Analizując powyższy zapis nasuwają się następujące pytania:

Czy pielęgniarka specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego może cewnikować tylko mężczyzn? Odbycie tej specjalizacji nie daje uprawnienia do cewnikowania kobiet? Dlaczego specjalizacja i kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego daje uprawnienie do cewnikowania bez ograniczenia: „do dwukrotnej próby”.

Powyższe można podsumować, że gremia pielęgniarskie wykonały kawał dobrej roboty w zakresie określenia kompetencji w zakresie wykonywania cewnikowania pęcherza moczowego przez pielęgniarki. Minister zdrowia za ich stworzenie zapłacił prawie milion PLN. Ale o tym w innym artykule redakcyjnym.

Cewnikowanie pęcherza moczowego przez ratownika

W projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, z marca 2023 roku zapisano:

Świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane samodzielnie przez ratownika medycznego:

  1. Cewnikowanie pęcherza moczowego.

Kurtyna…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8568 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: Pielęgniarka powinna bezwzględnie zweryfikować ustne zlecenie lub odmówić jego wykonania.

1 min czytania
Sąd: w oddziale panowała zła praktyka w zakresie wykonywania zleceń lekarskich przez pielęgniarki. (…) W niniejszej sprawie, bez względu na to, co…
Aktualności

Lecytyna – co to jest?

2 min czytania
Lecytyna to związek chemiczny należący do grupy fosfolipidów, które są podstawowymi budulcami błon komórkowych. Obecna jest w każdej komórce naszego organizmu, a…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister i izba odpalą bombę. W marcu.

2 min czytania
Rachunek jest prosty. Zmiana siatki płac na spełniającą wymogi Kodeksu pracy oraz zwykłej ludzkiej sprawiedliwości to ogromne koszty. Natomiast „dookreślenie kompetencji” wymaga…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 5 w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.