Pielęgniarka pomyliła leki. Co dalej?

2 min czytania
AktualnościGazeta nr 2/2015Pielęgniarki w Anglii.
Pielęgniarka pomyliła leki. Co dalej?

 

 

Brytyjska Rada Pielęgniarek (NMC) zamierza wprowadzić usprawnienia procedury orzekania o zdolności do wykonywania zawodu (fitness to practice), gdy pielęgniarki są oskarżane o nieprawidłowości. Zmiany polegać mają m.in. na ograniczeniu przesłuchań, dotychczas powszechnie stosowanych.
 

„Tam, gdzie jest pole do odpowiedzi, tradycyjnym rozwiązaniem jest przesłuchanie. Jednak zależy nam na tym, aby jedynie odpowiednie przypadki przechodziły tę drogę. Jest to bardzo stresujące dla wszystkich, a kwestie organizacyjne zajmują dużo czasu” – mówi Roz Hooper, główny prawnik Royal College of Nursing.
Planuje się wprowadzenie możliwości stosowania zgody na wykreślenie z rejestru pielęgniarek bez przesłuchania w przypadku, gdy oskarżony pracownik wybierze takie rozwiązanie. Ma to na celu ograniczenie niepotrzebnych procedur. Przy stwierdzeniu winy wprowadzona zostanie też opcja zawarcia tymczasowego porozumienia z NMC, mającego wpływ na rodzaj zastosowanych sankcji.
Jak czytamy w RCN Bulletin, zarówno Rada NMC, jak też związek zawodowy RCN, radzą pielęgniarkom i położnym odpowiednie reagowanie w razie znalezienia się w podobnej, trudnej sytuacji.
Clare Strickland z NMC podaje następujący przykład: Pielęgniarka Jean przez pomyłkę zamiast pacjentowi A podaje lek pacjentowi B. To, co zrobi potem, może mieć bezpośredni wpływ na jej dalszą karierę. Jeśli zgłosi błąd zgodnie z procedurami szpitala, a pacjenci A i B nie doznają szkody, pielęgniarka składa oświadczenie, jak będzie unikać podobnych błędów w przyszłości, a pracodawca stwierdza, że to jej pierwszy błąd w ciągu 10 lat pracy i kieruje ją na odpowiednie szkolenie. Sprawa jest zamknięta. Jeśli z kolei pielęgniarka panikuje, broni się fałszując dokumentację medyczną, lecz dowody świadczą przeciwko niej, a pacjenci doznają szkody – może stracić pracę i zostać zgłoszona do NMC. Rada może zaś postanowić o tymczasowych środkach zaradczych na czas postępowania, a w końcu – jeśli uzna oskarżoną za winną wszystkich nieprawidłowości i stwierdzi, że występuje duże ryzyko wystąpienia ponownych błędów – wykreśla pielęgniarkę z rejestru.
Roz Hooper z Royal College of Nursing stanowczo radzi, aby w przypadku znalezienia się w tego rodzaju sytuacji, bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do RCN.

Opracowanie na podstawie: RCN Bulletin (grudzień 2014): Open of shut case? (MLew)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8278 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek w sejmie - komu uznawać specjalizację.

2 min czytania
Specjalizacja pielęgniarek uznawana tylko w przypadku skierowania od pracodawcy… W trzech artykułach na pielegniarki.info.pl przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do…
Komentarze