Pielęgniarka zwolniona dyscyplinarnie
W Gazecie Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy uzasadnienie do wyroku Sądu Rejonowego w sprawie pielęgniarki, która wniosła pozew przeciwko szpitalowi o przywrócenie jej do pracy na poprzednich warunkach oraz zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu. Pielęgniarka została zwolniona z pracy za nieformalne zamienianie się dyżurami.
Poniżej przedstawiamy fragment tego uzasadnienia.
Pielęgniarka była zatrudniona w pozwanym zakładzie pracy, ostatnio na stanowisku specjalistki pielęgniarki. Oświadczyła, że powierzone jej obowiązki służbowe wykonywała rzetelnie i nie zgłaszano w trakcie zatrudnienia uwag do jej pracy. Wskazała, że jednocześnie w trakcie zatrudnienia była zaangażowana w obronę interesów pracowników i aktywnie uczestniczyła w funkcjonowaniu związku zawodowego.
Przyczyna zwolnienia pielęgniarki – nieformalne zamienianie się dyżurami
Pielęgniarka zarzuciła pozwanemu, że dokonał wypowiedzenia stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa, tj. kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych. Stwierdziła, że podana
przyczyna zwolnienia jest nieprawdziwa, a wskazane zarzuty są niezasadne.
Pielęgniarka podniosła również, że niezrozumiałe jest, dlaczego pozwany dokonał wypowiedzenia po upływie kilku miesięcy od zamiany dyżurów, chociaż nie stwierdzono, aby ucierpiał z tego powodu żaden pacjent. Zaznaczyła jednocześnie, że pracodawca nie wyciągnął żadnych konsekwencji służbowych wobec zastępujących ją pielęgniarek, jak również wobec innych, które potwierdziły, że dokonywały tego typu zamian.
Szpital zarzuca pielęgniarce podpisanie listy obecności w dniach nieobecności w pracy
Pozwany szpital podał, że przyczyną rozwiązania z powódką stosunku pracy było ciężkie naruszenie przez nią podstawowych obowiązków pracowniczych i obowiązującego w zakładzie
regulaminu pracy (§ 8), jak też regulaminu organizacyjnego (§ 55 pkt 1), polegające na nieobecności i braku świadczenia pracy w trzech dniach stycznia 2020 roku, braku usprawiedliwienia podczas nieobecności (świadome niepowiadomienie pielęgniarki przełożonej), złożenie fałszywych oświadczeń wobec pracodawcy o obecności w pracy (podpisanie listy obecności, wprowadzenie jej danych do raportu pielęgniarskiego i harmonogramu pracy) i pobranie wynagrodzenia za pracę w tych dniach.
Na poparcie swojego stanowiska odnośnie do prawidłowości wyboru trybu rozwiązania umowy o pracę pozwany odwołał się do orzecznictwa Sądu Najwyższego. Uznał, że ww. naruszenia miały charakter rażący i bezsporny. Zarzucił powódce świadome działanie i wykazanie się całkowitym
lekceważeniem obowiązków pracowniczych i przepisów prawa.
Sąd uznał, że postępowanie pielęgniarek nie było prawidłowe, jednakże… Przeczytaj dalszą cześć powyższej sprawy, klikając w link. Artykuł dostępny w Gazecie Pielęgniarek, na stronie 11.