Pielęgniarka oddziałowa zeznawała w sprawie zakresu obowiązków pielęgniarek zaszeregowanych do różnych grup w siatce płac…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment wyroku Sądu Rejonowego z września 2024 roku w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek jednego ze szpitali. Cytowany fragment dotyczy zeznań pielęgniarki oddziałowej.
Odnosząc się następnie do rodzaju wykonywanej pracy wskazać należy, iż każda z pielęgniarek specjalistek zatrudnionych na Oddziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wykonywała pracę jednego rodzaju i o jednakowej wartości. Każda z nich miała formalnie przydzielony przez pracodawcę tożsamy zakres czynności, obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień. Zgromadzony materiał dowodowy potwierdził, że w praktyce nie istniały jakiekolwiek różnice w zakresie czynności powierzonych każdej z pielęgniarek specjalistek, bez względu na to, czy kwalifikowały się oni wykształceniem wyższym magisterskim czy średnim.
Nie istniały co do zasady żadne zadania, które pracodawca powierzał pielęgniarkom specjalistkom z pominięciem skarżącej pielęgniarki (i pozostałych pielęgniarek specjalistek z wykształceniem średnim).
Nie było podziału na przypadki łatwiejsze i trudniejsze. Wszystkie te osoby wzajemnie zastępowały się.
Przełożona, układając grafiki, czy też powierzając pielęgniarkom specjalistkom wykonanie określonych czynności, nie brała pod uwagę ich wykształcenia.
Przyznała to wprost w swoich zeznaniach pielęgniarka oddziałowa. Praca nierówno traktowanej w zatrudnieniu pielęgniarki jeśli chodzi rodzaj, ilość, zakres obowiązków i kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku była zatem jednakowa jak praca pielęgniarek specjalistek z wyższym wykształceniem magisterskim, pobierających wyższe wynagrodzenie zasadnicze.
źródło: ms.gov.pl