Pielęgniarka o zakresie kompetencji pielęgniarek z tytułem magistra oraz specjalisty
W artykułach zamieszczonych w styczniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 4 i 5, opublikowaliśmy wypowiedzi pielęgniarek, które mają zostać zdegradowane przez dyrekcję podmiotu leczniczego. Ich pracodawca nadal nie chce ich zaszeregować do grupy 2 siatki płac. Uważa, że posiadanie tytułu magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa nie jest wymagane na stanowiskach pracy, na których są obecnie zatrudnione. Dyrektor szpitala dąży do obniżenia ich wynagrodzenia zasadniczego. Pielęgniarki stanowczo protestują. Mają zdecydowanie rację! Natomiast niektóre aspekty ich wypowiedzi wzbudzają ogromne kontrowersje. Są sprzeczne z realiami wykonywania przez pielęgniarki praktyki zawodowej w szpitalach. Czytelników pielegniarki.info.pl zachęcamy do lektury dwóch poprzednich artykułów w sprawie. Natomiast poniżej prezentujemy fragment wypowiedzi kolejnej pielęgniarki na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która została w całości poświęcona przedmiotowej sprawie.
Jako kolejna głos zabrała pani Joanna Urban, również reprezentująca grupę pielęgniarek. Poinformowała, że po wejściu do Unii Europejskiej zmienił się system kształcenia polskich pielęgniarek. Kwalifikacje, jakie nabyły do tej pory, zostały zakwestionowane w krajach Unii Europejskiej. Wykazywano różnice programowe. Te, które skończyły liceum medyczne, miały możliwość w krótkim czasie wyrównania tych różnic programowych i zdobycia tytułu licencjata. Pielęgniarki miały czas i możliwości na podniesienie swoich kwalifikacji. To nie działo się z dnia na dzień. Wiadomo było, że jest projekt ustawy, która będzie regulowała pensje, świadczenia według kwalifikacji zawodowych, według wykształcenia. W pielęgniarstwie nie można bazować jedynie na doświadczeniu zawodowym, ponieważ postęp i rozwój medycyny jest dynamiczny, zmienia się. Zmieniają się treści kształcenia, ale za tym idzie też zmiana uprawnień pielęgniarek.
Artykuł 61 ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej nakłada na nie obowiązek stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności. Również daje prawo do kształcenia podyplomowego. Nie potrzeba na to zgody dyrekcji. Nierozsądne byłoby w takim razie nie korzystać z tego prawa i nie wywiązywać się z obowiązku, który nakłada ustawa. Nie można zasłaniać się ani wiekiem, ani doświadczeniem. Pielęgniarki nabywają nową wiedzę i kwalifikacje nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dobra pacjenta, a także z korzyścią dla szpitala. Dodała, że grupa, którą reprezentuje, jest bardzo zróżnicowana pod względem wieku i doświadczenia zawodowego. Stanowią ją pielęgniarki w wieku od 27 do 58 lat. Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej wręcz zobowiązuje do wdrażania do praktyki zawodowej nowych zdobyczy nauk medycznych, społecznych, humanistycznych oraz do systematycznego dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji. Do aktualizowania wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych.
Do aktualizowania wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych. Studia magisterskie są studiami uzupełniającymi drugiego stopnia, są kontynuacją studiów licencjackich. W swoim programie kształcenia szeroko obejmują treści nauk medycznych, przede wszystkim rozszerzając wiedzę kliniczną, która jest wykorzystywana w pracy w szpitalach, przy pacjencie, zapewniając tym samym wysoki poziom świadczenia opieki. Dodatkowo pielęgniarki dzielą się z koleżankami, z którymi pracują na oddziałach, wiedzą, którą nabyły na studiach drugiego stopnia, tj. magisterskich.
Całość artykułu przeczytasz w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.