Sąd Okręgowy: „Arbitralne decyzje poszczególnych pielęgniarek nie powinny mieć wpływu na kształtowanie polityki zarówno kadrowej jak i płacowej pracodawcy.’’
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wyroku Sądu Najwyższego. Sprawa jest bardzo na czasie, w kontekście zmian w siatce płac zapowiedzianych przez ministerstwo zdrowia.
(…) Przenosząc powyższe na grunt sprawy przedmiotowej, uznać należy zdaniem Sądu Okręgowego, iż akceptowalny jest pogląd wyrażony w apelacji, że dla uzyskania uprawnień płacowych jako dodatku za podniesienie kwalifikacji zawodowych, a przewidzianych w Regulaminie wynagradzania, winny pielęgniarki – powódki, co najmniej współpracować z pracodawcą na etapie podejmowania decyzji o rodzaju szkolenia, jakie podejmują „…w celu ustalenia czy planowany zakres szkolenia odpowiada potrzebom Szpitala”, i że „…arbitralne decyzje poszczególnych pracowników nie powinny mieć wpływu na kształtowanie polityki zarówno kadrowej jak i płacowej pracodawcy.’’
Dopiero uznanie przez pracodawcę, że charakter i tematyka podejmowanych przez powódki kursów są niezbędne dla potrzeb Szpitala którym zarządza, zrodziłyby po jego stronie obowiązek zapłaty rzeczonych dodatków.
W dostępnym sądowi z urzędu, przykładowym Regulaminie wynagradzania, a obowiązującym w innej placówce służby zdrowia, dominującą w tej materii rolę pracodawcy, wyrażono w sposób dobitniejszy. Wskazano w nim, że pracownikowi, który w trakcie zatrudnienia podwyższył swoje kwalifikacje przez ukończenie określonego etapu nauki (ukończenie specjalizacji podyplomowej), której profil jest zgodny z wykonywaną pracą, a pracodawca uzna, że uzyskane kwalifikacje są potrzebne do wykonywania czynności określonych na danym stanowisku, przysługuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 5%, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło udokumentowanie nabytych kwalifikacji.
Bez wpływu – zdaniem Sądu Okręgowego – na ocenę wyrażoną wyżej pozostaje też dotychczasowa praktyka pozwanego szpitala, który, jak twierdzą pielęgniarki, w sytuacjach o identycznym stanie faktycznego dodatki takie wypłacał. Nie jest to argument za tezą o podstawie prawnej dla takich zachowań.
Taka ewentualność wybiórczego finansowania poprzez dodatki, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, mogłaby co najwyżej kolidować z normą art. 183a § 1 k.p., zgodnie z którą wszyscy pracownicy powinni być równo traktowani w zatrudnieniu, co nie było przedmiotem wystąpienia pielęgniarek. (…)
Do sprawy wyżej cytowanego wyroku redakcja pielegniarki.info.pl odniesie sie wkrótce.
źródło: sn.pl