Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych pielęgniarkom w związku z zakresem wykonywanych świadczeń pielęgniarskich.
Powyższe zagadnienie rozpatrywaliśmy w kontekście uprawnień zawodowych wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.
Natomiast w kolejnym artykule przeanalizowaliśmy kwalifikacje wymagane od pielęgniarki systemu oraz uprawnienia zawodowe tej grupy pielęgniarek.
W dniu dzisiejszym powyższe zagadnienie rozpatrzymy w kontekście wymagań kwalifikacyjnych pielęgniarek wykonujących praktykę zawodową w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Szczególnie interesuje nas kwestia pielęgniarek w grupie 7 – pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją.
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM – nie ma takich wymogów
Nadmienię na wstępie, że powyższe rozporządzenie pochodzi z 2016 roku. Jego zapisy nie weszły ostatecznie w życie, gdyż wymogi kwalifikacyjne stawiane pielęgniarkom doprowadziłyby do całkowitego paraliżu oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii. Dlatego pielęgniarki nie posiadające wymaganych kwalifikacji mogą pracować na oddziałach AiITM do 31 grudnia 2022 roku.
Nie ma to jednak znaczenie przy naszych obecnych rozważaniach. Ukazuje natomiast w jaki sposób ministerstwo postrzega wymogi kwalifikacyjne pielęgniarek na oddziałach AiITM.
Przeanalizujmy w jaki sposób ustawodawca podszedł do zagadnienia w zakresie kwalifikacji pielęgniarek w powyższym zakresie świadczeń zdrowotnych.
W przedmiotowym rozporządzeniu zapisano:
pielęgniarka anestezjologiczna – pielęgniarkę, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarkę, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, lub pielęgniarkę w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.
Kurs kwalifikacyjny a także specjalizacja daje te same uprawnienia zawodowe pielęgniarki
Czy ustawodawca w powyższym katalogu wymienił pielęgniarkę z tytułem magistra ze specjalizacją? Mało tego. Ustawodawca na równi określił uprawnienia zawodowe pielęgniarki ze specjalizacją, kursem kwalifikacyjnym oraz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego.
Nie! Pytanie do związku pielęgniarek jest następujące: dlaczego w ramach radosnej twórczości związek utworzył grupę pt. pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacja? Jakie przesłanki kierowały związkiem w przedmiotowej sprawie.
Wobec powyższego, kilka zakresów świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez pielęgniarki i położne, przeanalizowanych przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, pod kątem wymaganych kwalifikacji od pielęgniarek i położnych, skłaniają do wniosku, że zamieszczenie w siatce płac przez pielęgniarskie związki zawodowe stanowiska: pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją, to zwykła fanaberia.
Pytanie do ministra zdrowia oraz związku Solidarność oraz OPZZ: dlaczego wobec powyższego w prowadzono w siatce płac pielęgniarek wprowadzono horrendalne różnice płacowe pomiędzy pielęgniarką z tytułem magistra ze specjalizacją a pozostałymi grupami pielęgniarek, skoro nie ma to przełożenia na realia wykonywanie praktyki zawodowej?
Te pytania zostaną skierowane do powyższych organizacji oraz ministra zdrowia przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Zapraszamy do lektury artykułów w dziale zawierającym publikacje dotyczące siatki płac pielęgniarek i położnych.