Przewodnicząca OZZPiP wystąpiła w Tarnowie
Publikujemy wystąpienie pani Krystyny Ptok na marszu pielęgniarek i położnych w Tarnowie w dniu 22 lutego 2023 roku.
Witam wszystkie koleżanki pielęgniarki, kolegów pielęgniarzy, położnych z całej Polski. Ten protest pod szpitalami w Tarnowie jest protestem na rzecz zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach.
Mówimy STOP DEGRADACJI i STOP DYSKRYMINACJI.
Nasz związek nigdy nie dał zielonego światła tej ustawie. Tak jak powiedziała wcześniej koleżanka – ten protest to jest protest pielęgniarek z 5 grupy, protest pielęgniarek z 6 grupy i 2 grupy. Jesteśmy tutaj po to, żeby ustawa została zmieniona. Nie zgadzamy się z jej zapisami i Zjazd Krajowy naszych delegatów zobowiązał Zarząd Krajowy i tu witam wszystkie przewodniczące regionów z całej Polski – zobowiązał nas, żebyśmy szli w kierunku nowelizacji tej ustawy, która spowodowała wyłącznie podziały i wszyscy jesteśmy świadomi tych podziałów w środowisku związanych ze zróżnicowaniem wynagrodzeń.
Możemy powiedzieć, że takie konflikty i podziały służą wyłącznie rządzącym, bo skłóconym narodem, skłóconą grupą zawodową rządzi się najlepiej. Jako związek powinniśmy razem działać na rzecz wyrównania w górę tych podziałów. Uznania kwalifikacji koleżanek z grupy 2, ale i wyciągnięcia grupy 5 i 6 z tego dołka, zgodnie z hasłem – DOŚWIADCZENIE MA BYĆ W CENIE!
Dlatego jako Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych, który tutaj stoi – powinniśmy działać razem, na rzecz tych zmian w ustawie o najniższych wynagrodzeniach. Tylko zorganizowane protesty powodują zmiany. Tak stanowi historia związków zawodowych od XVIII wieku, właśnie publiczne akcje protestacyjne i opór społeczny są od zawsze wpisane na działalność pracowniczą, zmierzającą do poprawy warunków pracy i płacy.
STOP DEGRADACJI! STOP DYSKRYMINACJI! DOŚWIADCZENIE MA BYĆ W CENIE. WYKSZTAŁCENIE MA ZNACZENIE.
Koleżanki i koledzy, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych! Zaprzestanie działań, zniechęcenie byłoby najgorszym, co mogłoby spotkać naszą grupę zawodową!
Odnosząc się jeszcze do lekceważenia grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, to mogę powiedzieć, że jesteśmy grupą zawodową sfeminizowaną. To kobiety w większości wykonują ten trudny zawód. Potrzebna w nim jest ogromna empatia, miłość do tego co się robi i ogromne doświadczenie zawodowe i ogromna wiedza. Ja mówię – stop dyskryminowaniu polskich kobiet zatrudnionych w ochronie zdrowia.
Do wystąpienia pani przewodniczącej odniesiemy się w artykule redakcyjnym w dniu 24 lutego 2023 roku o godz. 16:00.