Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zabiera głos w senackiej komisji zdrowia
Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wystąpienia pani Krystyny Ptok podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w dniu 4 października 2022 roku. Komisja po raz kolejny dyskutowała na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która od 1 lipca 2022 r. wyższe minimalne wynagrodzenia pracowników i zmieniła system ich finansowania.
Przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok:
Wczoraj byłam na inauguracji roku akademickiego w moim Śląskim Uniwersytecie Medycznym i Pan Minister Zdrowia był uprzejmy powiedzieć, że mamy największą liczbę studentów od czasów powojennych, co daje nam nadzieję, że inwestowanie w ludzi to najlepiej wydane środki, które zabezpieczą naszą przyszłość.
Mogę powiedzieć, że nie zgodzę się, Panie Ministrze z tym, że to nie jest chaos. Próba uporządkowania, bo to była deklaracja ze strony ministerstwa zdrowia, uporządkowanie tych kwestii płacowych w ochronie zdrowia, to też sytuacja, w której w tym roku Pan ogłaszał sukces i mówił, że pielęgniarki dostaną najwyższą podwyżkę i stale w przekazie publicznym posługiwał się Pan pielęgniarkami z tytułem magistrów i specjalizacją, że one będą miały 7 300 PLN.
Ustawa zrównała płacowo pielęgniarki z rejestratorkami i sekretarkami
Tymczasem wrócę do zeszłego roku, żeby przypomnieć, że lipcowa podwyżka w 2021 roku zdegradowała pielęgniarki po liceach medycznych, z ogromnym doświadczeniem zawodowym.
Usytuowaliście Państwo te osoby na poziomie opiekunów medycznych, rejestratorek, sekretarek medycznych, a Panu Ministrowi, jak nikomu więcej na tej sali, wiadomo, że wykonujemy samodzielny zawód, inną mamy odpowiedzialność zawodową, karną i inną odpowiedzialność również pracowniczą. To my, w sytuacjach dyżurów, poza dzienną ordynacją nad tymi osobami sprawujemy nadzór.
Wnioskowaliśmy o to, żeby spłaszczyć różnice między grupami zawodowymi
I to był ubiegły rok, przypomnę też 40-tysięczną manifestację, a tymczasem w tym roku, znów przy nowelizacji ustawy nie uznano żadnej z uwag, kierowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, gdzie wnioskowaliśmy o to, żeby spłaszczyć różnice między grupami zawodowymi, bo będę to podkreślała, że dla mnie nie było to zrobione na podstawie żadnych naukowych doświadczeń i sposobów, nie wiem jak to było ustalane, te różnice między płacami, ale doszło do sytuacji, ze pomimo, że od początku ustawy wnioskujemy o spłaszczenie różnic między grupami, to te różnice stale wzrastają i będziemy wnioskować o to, żeby iść z tymi grupami w górę, dlatego że jeśli chodzi o argument, że to kierownicze stanowiska, to powiem, że dla kierowniczych stanowisk są dodatki funkcyjne i też należy mieć na względzie, że ci najwyżej dostają 50% dodatku funkcyjnego. (…)
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl
źródło: senat.gov.pl