Siatka płac pielęgniarek – dyskusja w senacie
W dniu 10 czerwca 2021 roku senat uchwalił poprawki do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych. Teraz ustawa zostanie skierowana do sejmu, który w dniu 15 czerwca zdecyduje czy poprawki przyjąć czy odrzucić.
Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw z poprawkami.
— Senat RP (@PolskiSenat) June 10, 2021
Więcej szczegółowych informacji w tej sprawie podaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Senat: pielęgniarki podzielić na 4 grupy w siatce płac.
Dzisiaj poruszamy temat związany z kwestią usytuowania w nowej siatce płac pielęgniarek i położnych, które posiadają wykształcenie wyższe, inne niż pielęgniarstwo lub położnictwo. Chodzi tutaj o absolwentów np. zdrowia publicznego. W tym samym zakresie liczne wątpliwości dotyczą uznawania przez pracodawców, specjalizacji pielęgniarek i położnych w dziedzinie np. edukacji zdrowotnej.
Poniżej za stenogramem posiedzenia senatu w dniu 10 czerwca 2021 roku, cytujemy fragmenty wypowiedzi dotyczące powyższej problematyki.
Senator Beata Małecka-Libera:
(…) Jeżeli chodzi o kwestię wynagrodzeń w powiązaniu z kwalifikacjami, to właśnie dzięki naszym komisyjnym poprawkom zostały tutaj wyróżnione poszczególne grupy zawodowe w zależności od tego, czy w ich przypadku jest magisterium, czy licencjat, magisterium i specjalizacja, czy też jest to tylko personel ze średnim wykształceniem, ale np. z drugim czasokresem pracy. Powiem uczciwie, że jeżeli chodzi o grupy pracowników w ochronie zdrowia, o ich wykształcenie oraz możliwości podnoszenia kwalifikacji, jest to tak zróżnicowane, że naprawdę nie było łatwo rozbić te wszystkie grupy i wszystkie grupy uszanować. Myślę, że to jest też wyzwanie dla rządu i dla pana ministra zdrowia, aby nad tym tematem, nad kwestią kwalifikacji, uznania także innych zawodów, które są tutaj ogromnie ważne – chodzi np. o absolwentów zdrowia publicznego – następnie nad kwestią podnoszenia kwalifikacji, bo pielęgniarki robią np. specjalizację z edukacji zdrowotnej, o której tak wiele mówimy, ale tego się nie uznaje… Uważam, że to jest ważny temat dla rządu i dla ministra zdrowia, dlatego należy rozpocząć dyskusję właśnie na temat podnoszenia kwalifikacji i wartościowania stanowisk. (…)
Senator Joanna Sekuła:
(…) Drugie pytanie dotyczy faktu niezawarcia możliwości uznania wyższego wykształcenia poza wykształceniem pielęgniarskim, które dawałoby pielęgniarce możliwość usytuowania się w grupie wskaźnikowej opisanej w pozycji dziewiątej. Chodzi tu o pielęgniarkę lub położną, która nie jest specjalistą. Nie uwzględniono, że pielęgniarka może posiadać wykształcenie wyższe niepielęgniarskie, a jest przecież bardzo dużo takich sytuacji, w których pielęgniarki po szkołach pielęgniarskich uzupełniły wykształcenie o takie, które jest, że tak powiem, najbliższe wykonywanej przez nie pracy, np. pracy z dziećmi czy pracy na oddziałach, które wymagają dużej wiedzy w zakresie nauki o zdrowiu. (…)
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:
(…) Jeśli chodzi o wykształcenie, to jest dookreślone, że wykształcenie wymagane na danym stanowisku… Jeśli pracodawca chce mieć pielęgniarki z wykształceniem wyższym w zakresie psychologii czy w innym zakresie, to oczywiście takie pielęgniarki będą traktowane jako osoby z wyższym wykształceniem. (…)
Zapraszamy do lektury artykułów w działach: