Pedagogika a pielęgniarstwo.

2 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

Witam. Ukończyłam studia magisterskie z pedagogiki, na wydziale; pedagogika pozaszkolna. Pracuję jako pielęgniarka od 15 lat w oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Chciałabym sie dowiedzieć czy moje ukończone studia można uznać jako podniesienie kwalifikacji zawodowych. Czy istnieją przepisy ,że po 2010 roku mogę nadal pracować jako pielęgniarka i czy powinnam skończyć licencjat z pielęgniarstwa. Pozdrawiam


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie należy uznać, że studia które Pani ukończyła nie są doskonaleniem zawodowym w rozumienu ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i nie można uznać ich ukończenia jako podniesienia kwalifikacji zawodowych pielęgniarki i położnej.

Ustawa ta reguluje, że pielęgniarka, położna ma obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Kształcenie podyplomowe może być prowadzone w trybie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub mieszanym.
Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej ustanawia następujące rodzaje kształcenia podyplomowego:
1)szkolenie specjalizacyjne, zwane "specjalizacją",
2)kursy kwalifikacyjne,
3)kursy specjalistyczne,
4)kursy dokształcające.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych można uzyskać także między innymi poprzez:

  • studia licencjackie
  • magisterskie
  • oraz zawodowe tzw. pomostowe.

Należy jednak traktować sprawy w tym zakresie bardzo indywidualnie. Jeśli naczelna pielęgniarka ukończy studia na kierunku zarządzanie i marketing w zakładach opieki zdrowotnej to jej pracodawca uznałby to zapewne jako podniesienie kwalifikacji zawodowych. Są to sprawy nieraz bardzo dyskusyjne. Ich niejednoznaczność wychodzi z całą siłą w trakcie postępowania konkursowego na kierownicze stanowiska w zakładach opieki zdrowotnej. Ale to już inny temat.

Odpowiadając na drugą część pytania "Czy istnieją przepisy ,że po 2010 roku mogę nadal pracować jako pielęgniarka i czy powinnam skończyć licencjat z pielęgniarstwa", zachęcam Panią do informacji zawartych w poniżej umieszczonych linkach.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

W związku z licznymi informacjami w prasie i mediach o tym, że absolwentki liceum medycznego i studium w 2010 roku stracą uprawnienia zawodowe i zostaną asystentkami pielęgniarek przedstawiamy odpowiedź ministerstwa zdrowia na interpelację w tej sprawie!!.

Uczelnie wyższe prowadzące studia pomostowe w ogłoszeniach o rekrutacji piszą wprost lub sugerują, że nie ukończenie studiów pomostowych spowoduje w przyszłości utratę prawa wykonywania zawodu i degradację do roli pomocy pielegniarskiej.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8544 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
Komentarze