Pamiętacie? Ścielenie łóżka w jedną i dwie pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne
Pamiętacie? Ścielenie łóżka w jedną i dwie pielęgniarki.

Praktyki pielęgniarek w czasach LM

Opublikowaliśmy na Facebooku fotografię z dawnych praktyk pielęgniarskich. Zdjęcie zostało zamieszczone na grupie: Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!. Poniżej przytaczamy kilka komentarzy zamieszczonych przez pielęgniarki pod opublikowanym zdjęciem. Jak zwykle fotografia wywołała wiele wspomnień.

  • To „ścielenie łóżek w jedną lub dwie pielęgniarki” dzisiaj, z perspektywy czasu wydaje się głupie, bezsensowne i absolutną stratą czasu. Jednak w tamtej rzeczywistości miało to jakieś uzasadnienie. Pamiętajmy o tym, że zabiegi chirurgiczne wykonywane były metodą laparoskopową, gojenie ran pooperacyjnych długie, niekiedy powikłane przez zakażenie rany pooperacyjnej. Nie mam punktu odniesienia, nie wiem jak było gdzie indziej, całe życie zawodowe przepracowałam w jednym szpitalu. Po zabiegu przepukliny pacjent przez 2 tygodnie pozostawał w łóżku. Nie bez znaczenia był jednak stan łóżka, jako jeden z warunków i sposób na zapobieganie odleżynom. Nie było przecież bielizny, podkładów jednorazowych. Zmieniło się tak wiele, że gdyby mi przyszło wrócić teraz do pracy, nie znalazłabym się w tej nowej rzeczywistości.
  • O tak parodia w liceum pielęgniarskim na pierwszych ćwiczeniach w jedną lub w dwie pielęgniarki, jak dotknęła brudną pościel fartuszka jedynka i od nowa!
  • Tyle się namordowałam w szkole, żeby ścielić te łoża, zakładeczki. Poszłam do pracy, a tam prześcieradła na gumkę.
  • Jeszcze powinna ścielić na ugiętych kolanach, bo po latach kręgosłupy odmawiają posłuszeństwa. To był cudowny czas, wspomnienia, które pozostaną na zawsze. Ścielenie łóżka w jedną pielęgniarkę spędzało sen z powiek, za to już w dwie…było łatwiejsze.

Nauka z LM procentuje przez całe życie zawodowe

  • No to były super czasy, które już nie wrócą, zastrzyki też się ćwiczyło na koleżance i dzięki temu, można było zrozumieć co czuje osoba przed lub po zastrzyku.
  • Fantastyczna szkoła. To czego się tam nauczyłam procentuje przez całe moje życie zawodowe. Dyplom obroniłam w 1985 r. Ukończenie tej szkoły było dla mnie inspiracją, by dalej się kształcić, bo tego wymaga każdy zawód medyczny.
  • Kończyłam 1981 Liceum Medyczne nr. 4 w Warszawie. Ale wspomnienia wróciły. Makabryczna nauka ścielenia łóżka w jedną pielęgniarkę na ćwiczeniach w szkole. I te różki musiały być idealne. Dobra szkoła zawodu . Od zeszłego roku już na zasłużonej emeryturze. Ale cudnie było powspominać lata młodości i nauki zawodu. Teraz już tego nie ma i szkoda. Nasze stare roczniki były super wyuczone zawodu pielęgniarki. Pozdrawiam wszystkie stare pielęgniary .
  • Mnie zawsze zastanawiało dlaczego ścielenie łóżka nazwano „w jedną” lub „w dwie” zamiast przez jedną lub przez dwie pielęgniarki? To tak, jakby ktoś powiedział: sprzedaż owoców w jedną ekspedientkę lub mycie klatki schodowej we dwie dozorczynie… Brzmi co najmniej dziwnie.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

649 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze
×
Szkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - zmiany w wykazie specjalizacji i kursach kwalifikacyjnych.