Oryginalny wniosek samorządu pip. Pielęgniarka i położna oddziału szpitalnego po 50 roku życia pownna mieć możliwość zaprzestania pracy na dyżurach nocnych, bez zmniejszania z tego tytułu wynagrodzenia.

2 min czytania
Aktualności

 

Interpelacja poselska w sprawie wprowadzenia przepisów szczegółowych w zakresie pracy pielęgniarek i położnych po 50 roku życia w oddziałach szpitalnych

Szanowny Panie Ministrze, działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.

Delegaci XXIX Zjazdu Delegatów Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie w przesłanym do mnie wniosku apelują o wprowadzenie przepisów szczegółowych w zakresie pracy pielęgniarek i położnych po 50 roku życia w oddziałach szpitalnych, stwarzając możliwość zaprzestania przez pielęgniarki i położne pełnienia dyżurów nocnych po 50 roku życia bez zmniejszania z tego tytułu wynagradzania (kwestie decyzji pozostawiając pielęgniarce/położnej).
Praca w systemie zmianowym (dyżury nocne) stanowi bardzo duże obciążenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dyżury nocne powodują zaburzenie rytmu biologicznego człowieka w każdym wieku, szczególnie uciążliwe stają się w okresie po 50 roku życia. Stres spowodowany pracą w systemie zmianowym powoduje, iż wcześniej pojawiają się liczne schorzenia związane z wiekiem, co może uniemożliwić długą aktywność zawodową. W związku z powyższym zasadnym byłoby umożliwić pielęgniarkom i położnym zatrudnionych w systemie pracy zmianowej skorzystania z możliwości zaprzestania pracy na nocach bez utraty zatrudnienia.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy znany jest Ministerstwu w/w wniosek XXIX Zjazdu Delegatów Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie?
2. Czy Ministerstwo dostrzega możliwość wprowadzenia przepisów szczegółowych w zakresie pracy pielęgniarek i położnych po 50 roku życia w oddziałach szpitalnych, stwarzając możliwość zaprzestania przez pielęgniarki i położne pełnienia dyżurów nocnych po 50 roku życia bez zmniejszania z tego tytułu wynagradzania?
3. Kiedy i jakie działania podejmie Ministerstwo w celu realizacji w/w postulatu Zjazdu?
Z poważaniem
poseł Kazimierz Moskal
Warszawa, dnia 17 kwietnia 2013 r.
KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
.
Myślałem, że Okręgowy Zjazd reprezentuje interesy zawodowe wszystkich pielęgniarek i położnych. Natomiast faktem jest, że szpital nie jest jedynym miejscem gdzie przedstawiciele naszych zawodów pracują w porze nocnej. Dla przykładu przypomnę o istnieniu Zakładów Opiekuńczo – Leczniczych, Hospicjów, Domów Pomocy Społecznej, Pogotowiu Ratunkowym itp. Pewna grupa pielęgniarek pracuje w porze nocnej wykonując zadania dyspozytora medycznego.

Mariusz Mielcarek
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8750 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

E-book: Wspomnienia absolwentów LM i SM.

1 min czytania
Publikacja zawiera archiwalne zdjęcia z lat szkolnych oraz komentarze samych pielęgniarek i położnych – absolwentek LM i SM. Zapraszamy w niezwykłą podróż…
Aktualności

Pielęgniarka - same jesteśmy sobie winne. Gonimy z pracy do pracy.

1 min czytania
Pielęgniarka: wszyscy udają, że jest dobrze. Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komentarz na naszym profilu na Facebooku: Jest dramatyczny brak pielęgniarek, a…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki z grupy 2 zostały liderami. Sąd - to fikcja.

3 min czytania
Sąd zbadał zakresy czynności pielęgniarek. Pielegniarki.info.pl publikują fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego z listopada 2024 roku… Wszystkie skarżące szpital pielęgniarki, podobnie…
Komentarze