Opalanie a ryzyko nowotworu skóry: jak uniknąć nadmiernego narażenia na promieniowanie UV?

3 min czytania
Aktualności
Opalanie a ryzyko nowotworu skóry: jak uniknąć nadmiernego narażenia na promieniowanie UV?

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niezaprzeczalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko znacząco pogarsza stan skóry, przyspieszając procesy odpowiedzialne za jej starzenie, ale także zwiększa ryzyko występowania nowotworów skóry. Jak zatem chronić się przed promieniowaniem UV i jego groźnymi następstwami? Czy istnieje coś takiego jak bezpieczne opalanie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat profilaktyki przeciwnowotworowej.

Nowotwory skóry jako najpoważniejsze następstwo promieniowania UV 

Niewątpliwie nowotwory skóry stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych związanych z nadmiernym narażeniem na promieniowanie UV. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim czerniaka, który jest najagresywniejszym typem raka skóry, charakteryzującym się szybkim wzrostem. Jego rozwój jest ściśle związany z przerywaną, intensywną ekspozycją na słońce, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Mimo że może to wydawać się niepokojące, warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka i regularne badanie skóry mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, w tym również czerniaka. 

Bezpieczne opalanie – czy w ogóle istnieje? 

Pojęcie „bezpiecznego opalania” jest często źródłem nieporozumień. W rzeczywistości opalenizna jest wynikiem reakcji obronnej organizmu na uszkodzenie DNA komórek skóry przez promieniowanie UV. Zatem w praktyce, nie ma czegoś takiego jak całkowicie bezpieczne opalanie. Jednakże nie oznacza to, że należy całkowicie unikać słońca. Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla syntezowania witaminy D w organizmie, a także dla poprawy samopoczucia. Kluczem do korzystania ze słońca bez narażania się na niebezpieczeństwa związane z promieniowaniem UV jest zrozumienie, jak działa promieniowanie słoneczne i jak chronić skórę.

Przede wszystkim, zaleca się ograniczenie ekspozycji na słońce w godzinach największej intensywności promieniowania UV, zwykle między 10:00 a 16:00. W tym czasie promienie UVB są najintensywniejsze, a więc najbardziej szkodliwe dla skóry. Dodatkowo ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV o odpowiednim współczynniku ochrony (minimum SPF 30), nawet w pochmurne dni, kiedy promieniowanie UV jest niezauważalne, ale nadal może być silne. Krem należy nałożyć na skórę około 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz i powtarzać aplikację co dwie godziny – także po kąpieli czy intensywnym poceniu się. Warto używać kosmetyków renomowanych firm takich, jak marka Avene, która od ponad 30 lat oferuje skuteczną fotoprotekcję.  

Należy też pamiętać również o noszeniu odzieży ochronnej: kapeluszach z szerokim rondem, okularach przeciwsłonecznych, a także ubraniach z przewiewnych tkanin. 

Jak chronić się przed nowotworami skóry? 

Profilaktyka przeciwnowotworowa skóry jest procesem, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów. W pierwszej kolejności należy pamiętać o ograniczeniu ekspozycji na słońce. Niezwykle istotne jest również regularne stosowanie kosmetyków z filtrem UV o odpowiednim współczynniku ochrony, najlepiej SPF 50+. Ważna jest także wspomniana wyżej odzież ochronna i unikanie korzystania z solarium. 

Ważnym elementem profilaktyki nowotworów skóry jest także regularne badanie skóry. Wczesne wykrycie nowotworów skóry znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego regularne samobadanie skóry i wizyty u dermatologa są bardzo istotne. Równie ważny jest tryb życia – zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek (papierosów i alkoholu). Wszystko to może wspierać ogólną odporność organizmu i pomagać w ochronie przed nowotworami, w tym rakiem skóry. Mimo podjęcia tych wszystkich środków, ryzyko rozwoju nowotworów skóry nie jest całkowicie eliminowane. Z tego też powodu wszelkie zmiany, które budzą w nas niepokój, warto skonsultować z dermatologiem. Naszą czujność powinny wzbudzić w szczególności te zmiany, które powodują świąd, krwawią, nagle zmieniły swój kształt czy rozmiar.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – normy zatrudnienia a tzw. dostawki.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia odniosło się do kwestii tzw. dostawek w kontekście norm pielęgniarek i położnych… W dniu 7 października 2024 roku posłanka Katarzyna…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbach

Tysiące pielęgniarek i położnych pracuje w wieku 65 lat i więcej.