Ograniczają uprawnienia emerytalne

1 min czytania
AktualnościGłówne tematy numeru 6
Ograniczają uprawnienia emerytalne

Materiał z 2008 roku jest związany ze sprawą w zakresie której zachodzą ciągłe zmiany.  Wobec powyższego treści zawarte w poniższym materiale mogą nie odzwierciedlać bieżącego stanu. 

Zobacz także:

11 października 2008 rokuWcześniejsze emerytury dla pielęgniarek i położnych – propozycje nowych rozwiązań w ramach tzw. emerytur pomostowych.

Ograniczają przywileje emerytalne

pielęgniarek i położnych

Od przyszłego roku rząd zamierza zastąpić wcześniejsze emerytury tzw. emeryturami pomostowymi, uprawniającymi kobiety do przejścia na emeryturę w wieku 55 lat oraz mężczyzn w wieku 60 lat.
W ostatnim projekcie ustawy pomostowej, przedstawionej przez rząd, pomostówki przewidziano dla 51 stanowisk pracy w tzw. 'szczególnych warunkach’ i 'o szczególnym charakterze’.
Na liście zawodów uprawniających do otrzymania emerytury pomostowej (wykaz prac w warunkach szczególnych) nie ma zawodu pielęgniarki i położnej. W wykazie prac o szczególnym charakterze zamieszczono natomiast pozycję „członkowie zespołów pogotowia ratunkowego”. Tylko pod ten zapis podlegać będą pielęgniarki.
Teraz projekt ustawy ma zostać skierowany do konsultacji społecznych, następnie ma przyjąć go rząd, natomiast pod koniec roku ma trafić do podpisu przez prezydenta po uchwaleniu przez sejm.
Proponowane zapisy są niekorzystne dla naszej grupy zawodowej.
Należy podkreślić, że dotychczasowe regulacje przewidywały wcześniejsze emerytury za pracę w szczególnych warunkach:
'Dział XII. W służbie zdrowia i opiece społecznej
1.Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.
2.Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.
3.Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.
4.Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego.
5.Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.
6.Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.’

Pielęgniarka lub położna po zmianach, które proponuje rząd – będzie miała prawo do emerytury pomostowej tylko ze względu na pracę jako „członek zespołów pogotowia ratunkowego”.

(mm)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8278 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek w sejmie - komu uznawać specjalizację.

2 min czytania
Specjalizacja pielęgniarek uznawana tylko w przypadku skierowania od pracodawcy… W trzech artykułach na pielegniarki.info.pl przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do…
Komentarze