Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – bieżące wydanie
12 miesięcy pracy nad Ogólnopolską Gazetą Pielęgniarek i Położnych za nami. Grudniowy numer został wydany i dzisiaj wyruszy w drogę do naszych prenumeratorów oraz do ponad 500 szpitali w Polsce. W bieżącym numerze poruszamy między innymi sprawę pielęgniarki, której odmawiano wypłaty dodatku. Prezentujemy informację jaką uzyskała z NFZ.
Tematy grudniowego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Koszmarna rotacja pomiędzy oddziałami
Skomplikowane rotacje, poszukiwania pielęgniarki, wielokrotne przemieszczanie się pielęgniarek pomiędzy oddziałami mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz życie pacjentów z uwagi na brak stałej wykwalifikowanej kadry medycznej oraz znaczne opóźnienie w udzielaniu pomocy medycznej.
Ratownik medyczny nie zastąpi pielęgniarki
Podsekretarz stanu w MZ, Piotr Bromber: „Ja mimo wszystko uważam, że nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi zawodami, niczego nie ujmując ratownikom medycznym. (…) Jednak byłbym daleki od takiego z jednej strony różnicowania, a z drugiej stawiania znaku równości”.
Pielęgniarka bezczelnie oszukana przez szpital
Pielęgniarka, której odmawiano wypłaty dodatku, uzyskała informację z NFZ, że „wnioski pozwanego szpitala o przekazanie środków na wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego obejmowały również dane tej pielęgniarki”. Natomiast szpital konsekwentnie odmawiał wypłaty dodatku.
Niższe współczynniki, dodatki rekompensatą
Zakładowa organizacja OZZPiP: „Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawcy, nie zapominając jednocześnie o interesie reprezentowanych przez nas osób, do rozważenia pozostawiamy formę ewentualnej rekompensaty za faktycznie poniesioną przez nich stratę wiążącą się z planowanym obniżeniem wynagrodzenia„.
„Nie ma problemu braku pielęgniarek”
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko: „Ja mam przykład naszego województwa, gdzie na rynek trafia dużo już nowych pielęgniarek po szkołach, które otworzyły nowe wydziały i problem braku kadry pielęgniarskiej tak naprawdę w wielu województwach już jest minimalny albo go w ogóle nie ma”.
Dyrektor, jak będzie miał chęć, to da więcej
„Realia są takie, że pracodawca – jeśli ma chęć, ale pielęgniarka i położna mają obowiązek udzielania świadczeń na najwyższym poziomie, natomiast pacjent ma prawo oczekiwać opieki zdrowotnej i uzyskania tych świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, więc w oparciu o wszystkie kwalifikacje”.
Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.