Poziom znajomości języka angielskiego
Brytyjska prasa rozpisuje się o rosnącej liczbie pracujących tu pielęgniarek pochodzących z zagranicy. Obecnie ponad 20 tysięcy pielęgniarek z krajów UE pracuje w brytyjskich szpitalach i domach opieki. “To dwukrotny wzrost w ciągu zaledwie czterech lat, za czym idą rosnące obawy o bezpieczeństwo pacjentów z powodu kwestii językowych” – pisze Daily Mail, cytując alarmujące wypowiedzi przedstawicieli organizacji praw pacjentów. Czytaj dalej…
(Nie)pielęgniarki w Radzie Pielęgniarek
Zdziwisz się! W Brytyjskiej Radzie Pielęgniarek i Położnych zasiadają osoby, które nie są ….. pielęgniarkami. Specjalistka od loterii i były dyplomata (!) Czytaj dalej…
Wyciąganie pieniędzy od pielęgniarek
Rządowa izba pielęgniarek (NMC) zapowiedziała na początku 2014 roku zamiar podwyżki rocznej składki osób wpisanych do rejestru pielęgniarek i położnych. Jak pisaliśmy w artykule „Pielęgniarz rzucił wyzwanie NMC”, pielęgniarki błyskawicznie zareagowały, podpisując się pod jego petycją przeciwko tym zmianom. Zwrócono uwagę na to, że dwa lata temu miała już miejsce gwałtowna podwyżka składki z 76 do obecnych 100 funtów. Czytaj dalej…
150 funtów na godzinę
Śledztwo dziennikarskie wykazało, że państwowe szpitale (NHS) płacą za pracę pielęgniarki na „zastępstwo” aż do 150 funtów za godzinę! Czytaj dalej…
Tu są tysiące polskich pielęgniarek
2005/2006 liczba zarejestrowanych polskich pielęgniarek w Anglii stanowiła zdecydowanie najwyższy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej – następne w statystyce były pielęgniarki z Czech (65), Węgier (63) i Słowacji (64). Czytaj dalej…
Statystycznie sto skarg dziennie na pielęgniarki
Rządowe centrum informacji o służbie zdrowia (HSCIC) opublikowało aktualne dane dotyczące ilości skarg na pracowników angielskiej służby zdrowia, jakie napływają do centrali NHS. Czytaj dalej…
Pielęgniarki recepty wypisują
Ordynowanie leków przez pielęgniarki to w brytyjskiej służbie zdrowia rozpowszechniona praktyka, której znaczenie gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, między innymi dzięki przepisom zachęcającym pielęgniarki do podjęcia tej roli. Podstawowe kwalifikacje w tym zakresie posiadają 54 tysiące pielęgniarek i położnych na Wyspach – podaje w specjalnym raporcie Royal College of Nursing. Czytaj dalej…
Wykreślą za słaby angielski?
Dotychczas znajomość języka angielskiego jest oczywiście wymagana, jednak przepisy unijne zakazują Radzie Pielęgniarek i Położnych (NMC) nakładanie obowiązku udowodnienia znajomości języka za pomocą jakichkolwiek certyfikatów. Pracodawca zaś może przeprowadzić test w toku rekrutacji. NMC informuje, że ogólnie „oczekuje się biegłości na poziomie C1”. Czytaj dalej…
Obowiązkowe ubezpieczenia pielęgniarek
Wprowadzone w lipcu 2014 roku przez brytyjski rząd przepisy wymagają od wszystkich pielęgniarek i położnych zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Chodzi o professional indemnity insurance, czyli ubezpieczenie zawodowe (ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności zawodowej). Czytaj dalej…
Położna wykonywała obowiązki pielęgniarki nie posiadając odpowiednich uprawnień – donosi dziennik Evening Times.
Sprawa dotyczy pracownicy kliniki i ośrodka zdrowia w West Dunbartonshire w Szkocji, która posiadając jedynie uprawnienia położnej wykonywała również pewne obowiązki pielęgniarki. Czytaj dalej…
Dyrektor ds. pielęgniarstwa wykreślona!
„Ta sprawa podnosi istotną kwestię, jaką jest odpowiedzialność pielęgniarek pełniących wyższe stanowiska kierownicze” – stwierdza przedstawicielka Nursing and Midwifery Council (NMC) za pośrednictwem kanału BBC (28 stycznia br.), co świadczy o dużym nagłośnieniu sprawy. Czytaj dalej…
Ostrzegam polskie położne!
Chciałabym zwrócić uwagę polskich koleżanek położnych na aspekt błędnego zatrudniania ich poprzez angielskie agencje pracy. Czytaj dalej…
Pomoc prawna dla pielęgniarek
Obecnie 11 prawników w 1600 sprawach reprezentuje pielęgniarki… brytyjskie. Czy jest potrzeba zbudowania podobnego systemu dla polskich pielęgniarek? Czytaj dalej…
Zobacz inne artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych
Powyższył artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.