Odszkodowania dla pielęgniarek – Sąd o terminie naliczania odsetek za opóźnienie
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje w licznych artykułach – jak skutecznie złożyć pozew o nierówne traktowanie w zatrudnieniu przez podmioty lecznicze.
Jedną z kwestii, na którą już kilkakrotnie zwracaliśmy uwagę jest wystąpienie do pracodawcy z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. W takim wezwaniu, pielęgniarka lub położna informuje pracodawcę o żądaniach płacowych, związanych z nierównym traktowaniu w zatrudnieniu.
Sprawa polega na tym, że w przypadku braku przedsądowego wezwania do zapłaty, termin odsetek za opóźnienie biegnie od dnia złożenia pozwu. Natomiast w przypadku złożenia wezwania, termin ten biegnie od dnia dostarczenia przedmiotowego wezwania np. do biura podawczego podmiotu leczniczego.
Należy podkreślić, że pomiędzy terminem złożenia wezwania a terminem wpływu pozwu do sądu może upłynąć kilka tygodni czy wręcz miesięcy, w sytuacji kiedy pracodawca prowadzi tzw. negocjacje. Te negocjacje zazwyczaj nie przynoszą satysfakcjonującego efektu dla pielęgniarek. I są elementem wywierania nacisku na pielęgniarki w celu wycofania żądań finansowych.
Wzór wezwania przedsądowego do zapłaty w zakresie odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu opublikowaliśmy w branżowym miesięczniku Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl. Wzór dostępny jest w wydaniu elektronicznym Gazety nr 10/2023, który można zakupić w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.
Natomiast poniżej cytujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu z dnia 1 września 2023 roku. Sąd tym razem odnosi się do braku przedsądowego wezwania do zapłaty. Podnosi, że brak wezwania skutkował niewiedzą pozwanego szpitala o roszczeniach finansowych skarżących pielęgniarek.
Zatem zacytujmy fragment uzasadnienia do wyroku:
Oddaleniu w części podlegało roszczenie o odsetki ustawowe za opóźnienie. Powódki domagały się odsetek od dnia złożenia powództw. Nie wykazały jednak, by przed wystąpieniem na drogę sądową wzywały pozwanego do zapłaty odszkodowań z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Termin spełnienia świadczenia o odszkodowanie nie był oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, wobec czego, stosownie do art.455Kc w zw. z art.300 Kp świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.
Przed tym dniem nie mogło być mowy o opóźnianiu się pozwanego ze spełnieniem roszczenia (art.481§1 Kc), skoro nie wiedział o jego istnieniu.
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl