Kolejny sąd przyznaje odszkodowanie pielęgniarkom za nierówne traktowanie w zatrudnieniu
Jest rzeczą zdumiewającą, że partia rządząca mająca w nazwie prawo i sprawiedliwość w tak bezprawny i niesprawiedliwy sposób potraktowała pielęgniarki i położne. Ustawa o wynagradzaniu w podmiotach leczniczych to idealny przykład jak państwo może odrzeć z godności zawodowej pracownika. Pracownika wykonującego zawód, który podobno jest zawodem pod szczególną troską elit rządzących.
Poniżanie pracownika, którego doświadczają pielęgniarki jest tym bardziej bolesne, że spotyka się z akceptacją części środowiska pielęgniarskiego. Żenujące argumenty, mające na celu legitymizowanie totalnego bezprawia, padające z ust niektórych pielęgniarek to chyba skutki COVID-19. Dlaczego? Bowiem nikt przy odrobinie poczucia empatii nie jest w stanie przejść do porządku dziennego, kiedy różnica w wynagrodzeniach pracowników wykonujących te same czynności, w ramach takiej samej odpowiedzialności zawodowej wynosi 30%.
W sytuacji kiedy odarte z godności zawodowej pielęgniarki zostały same w walce o sprawiedliwość jedyną skuteczną drogą zostały pozwy sądowe. Czy pani Zofia Małas oraz Krystyna Ptok przez ostatnie lata w sposób odpowiedni działały na rzecz likwidacji patologii w wynagradzaniu pielęgniarek i położnych pozostawiamy ocenie użytkowników pielegniarki.info.pl
Wczoraj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Zobacz godną naśladowania postawę zakładowej organizacji OZZPiP w szpitalu, opisaliśmy sytuację, kiedy to związek pielęgniarek poprzez zakładową organizację pozwał podmiot leczniczy za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6. Takie działanie organizacji związkowej spotkało się z pełną akceptacją pielęgniarek, czego wyrazem są liczne komentarze. Pielęgniarki także zastanawiają się dlaczego zakładowe organizacje OZZPiP w innych szpitalach nie podejmują podobnych działań.
Przypominamy, że marcowy numer Gazety Pielęgniarek i Położnych został poświęcony tematowi odszkodowań pielęgniarek: INFORMATOR – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Treści opracowane przez Kancelarię Adwokacką.
Sędzia ogłasza wyrok korzystny dla pielęgniarek z grupy 6
Pielęgniarki wystąpiły do sądu o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022 roku. W tym okresie różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupami pielęgniarek wynosiła 1 706 PLN. Czyli 20 472 PLN rocznie.
Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi sędziego Sądu Rejonowego, który ogłaszał wyrok:
„W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Sąd Rejonowy w wydziale pracy w składzie tu obecnym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2023 r., sprawy z powództwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, przeciwko pozwanemu Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia orzeka – zasądza pozwanego Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej na rzecz powódki … kwotę 18 607,20 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 11 sierpnia 2022 r. do dnia zapłaty”.
Powyższy wyrok to ogromna satysfakcja dla redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, który od roku 2016 walczy z patologią w wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Byliśmy odsądzani od czci i wiary. Przyklejano na różne łatki… Nie tylko nas ale także osobom zaszeregowanym do grupy 6 siatki płac. Po latach sprawiedliwość staje się faktem…
Szkoda, że ta skandaliczna historia miała swój początek przez podział pielęgniarek i położnych, którego dokonał związek OZZPiP w 2016 roku. Nadal pielęgniarki nie usłyszały przeprosin.