Od 2019 roku nowy urlop szkoleniowy pielęgniarek. 6 dni w roku. BCC: to dyskryminacja pozostałego personelu medycznego.

1 min czytania
AktualnościUrlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.
Od 2019 roku nowy urlop szkoleniowy pielęgniarek. 6 dni w roku. BCC: to dyskryminacja pozostałego personelu medycznego.


Od 2019 roku nowy urlop szkoleniowy pielęgniarek. 6 dni w roku.

BBC: to dyskryminację dla pozostałego personelu medycznego.

Business Centre Club przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Jest to kolejna regulacja z korzyścią dla zawodu pielęgniarek, która tym razem, zdaniem projektodawcy, ma wpłynąć na wzrost zainteresowania podejmowaniem przez pielęgniarki pracy oraz poprawę warunków ich pracy. Niestety, ponownie pomijane są inne grupy zawodowe, które nie mają takiego przywileju. Jest to przykład tworzenia nierówności społecznej w podmiotach, podobnie jak w przypadku wprowadzonych przepisów o minimalnym wynagrodzeniu osób wykonujących zawody medyczne. Narzucone ustawowo 6 dni urlopu szkoleniowego tylko dla pielęgniarek i położnych stanowi poważną dyskryminację dla pozostałego personelu medycznego.

Z punktu widzenia pracodawcy:

Pomimo przysługującego, za zgodą pracodawcy, urlopu szkoleniowego, nieobecność personelu w określonym w projekcie wymiarze czasowym (1 do 6 dni) będzie powodowała określone skutki finansowe na skutek płatnego urlopu szkoleniowego oraz skutki kadrowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę normy zatrudnienia. Może dochodzić do ograniczenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, a nawet do czasowego zamykania gabinetów czy zmniejszenia liczby łóżek szpitalnych. Będzie to szczególnie odczuwalne w mniejszych podmiotach, gdzie duży problem stanowi zabezpieczenie godzin na czas dodatkowych dni urlopu szkoleniowego. Należy też zwrócić uwagę, że część szkoleń jest kilkudniowa, co jeszcze bardziej będzie dezorganizowało prace w zespole.

Zdaniem BCC, lepszą propozycją było by udzielanie urlopu szkoleniowego jedynie w tych jednostkach, gdzie dyrektor lub naczelna pielęgniarka notorycznie odmawia zgody na udział w szkoleniach podległemu personelowi. W tym celu należało by wykorzystać stanowisko Izb Pielęgniarskich, a nie ustawowo narzucać wolne dni.

źródło: www.bcc.org.pl

Kontakt do eksperta:

Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: [email protected]

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: [email protected]; [email protected]


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8578 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka idąc do pracy, nie wie na jakim oddziale będzie dyżurować.

2 min czytania
Pielęgniarka: To już się dzieje! Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025…
Aktualności

Zaćma. Objawy, przyczyny, leczenie

3 min czytania
Zaćma to schorzenie, które dotyka głównie osoby starsze i stopniowo pogarsza widzenie, utrudniając codzienne życie. Może być wynikiem starzenia, chorób przewlekłych czy…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarki to nie koło gospodyń wiejskich.

2 min czytania
Pielęgniarka: To po co w takim razie pielęgniarkom specjalizacje? Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu…
Komentarze