Książki dla pielęgniarek i położnych
W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych można znaleźć bardzo wiele pozycji książkowych dedykowanych dla pielęgniarek i położnych. Podręczniki zostały podzielone ze względu na dziedziny medycyny, praktykę zawodową czy też niezbędniki w bibliotece położnej. Poniżej prezentujemy nowości wydawnictwa PZWL, które pojawiły się w 2021 roku.
Szczepienia ochronne. Obowiązkowe i zalecane od A do Z
Tytuł: Szczepienia ochronne. Obowiązkowe i zalecane od A do Z
Pod redakcją: Ewa Bernatowska, Paweł Grzesiowski
Rok wydania: 2021 Warszawa
Nr wydania: IV (uaktualnione)
ISBN:9788320063059
Okładka: miękka
Liczba stron: 185
W książce autorzy omówili:
– ogólne zasady i bezpieczeństwo wykonywania szczepień z uwzględnieniem aspektów prawnych, – szczepienia ochronne obowiązkowe oraz zalecane dla niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych,
– szczepienia przeciwko Covid-19,
– rolę, jaką odgrywają lekarze i pielęgniarki pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej w realizacji programu szczepień ochronnych.
Zamieszczono także: odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez lekarzy, pielęgniarki i pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych podczas spotkań szkoleniowych, aktualny kalendarz szczepień oraz wzory formularzy dotyczących szczepień.
Odleżyny w praktyce klinicznej. Zapobieganie i leczenie
Tytuł: Odleżyny w praktyce klinicznej. Zapobieganie i leczenie
Pod redakcją: Dariusz Bazaliński, Maria Kózka
Rok wydania: Warszawa 2021
Nr wydania: 1
ISBN: 9788320063622
Okładka: miękka
Liczba stron: 290
Cena: 82,50 zł
Nowoczesne, aktualne podejście do profilaktyki i leczenia odleżyn. Autorami publikacji są znani i cenieni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, członkowie zespołów eksperckich dotyczących profilaktyki oraz leczenia odleżyn.
W publikacji omówiono występowanie odleżyn, koszty związane z profilaktyką i leczeniem, koncepcję opieki skoncentrowanej na pacjencie oraz regulacje prawne i zasady kontraktowania świadczeń w zakresie leczenia odleżyn, w tym udzielanej poradzie pielęgniarskiej. Przedstawiono również aktualne podejście do patofizjologii ran odleżynowych, działania profilaktyczne, metody terapii z uwzględnieniem zarówno leczenia miejscowego, jak i ogólnego, a także dokumentację profilaktyki i leczenia odleżyn.
Książka została wzbogacona różnymi narzędziami do oceny odleżyn, schematami ułatwiającymi dobór opatrunków do leczenia miejscowego i opisami przypadków klinicznych wraz z metodami ich leczenia.
Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne
Tytuł: Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne
Autor: Danuta Zarzycka, Andrzej Emeryk
Rok wydania: 2020 Warszawa
Nr wydania: 1
Wydawnictwo PZWL
ISBN: 9788320061550
Okładka: miękka
Liczba stron: 882
Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne to nowoczesny podręcznik z zakresu pediatrii i pielęgniarstwa pediatrycznego. Publikacja została przygotowana przez grupę wybitnych polskich klinicystów oraz pielęgniarek specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach pediatrii reprezentujących wiodące ośrodki akademickie w kraju.
W sposób zwięzły i przystępny omówiono zagadnienia dotyczące anatomii i fizjologii (różnice rozwojowe u dzieci i dorosłych), patofizjologii, epidemiologii, kliniki, diagnostyki i terapii w zakresie wiedzy bazowej dla pielęgniarek i położnych. Postępowanie pielęgniarskie przedstawiono zgodnie z zasadami praktyki opartej na dowodach naukowych z uwzględnieniem odrębności postępowania wynikającego z wieku dziecka oraz miejsca pobytu (szpital, dom, szkoła), w tym edukacji zdrowotnej.
Wstrzyknięcia domięśniowe
Tytuł: Wstrzyknięcia domięśniowe
Pod redakcją: Alina Dzirba
Rok wydania: 2021
Nr wydania: 1
Wydawnictwo PZWL
ISBN: 9788320063790
Okładka: miękka
Liczba stron: 68
Wstrzyknięcia domięśniowe to II wydanie praktycznego przewodnika po wszystkich aktualnie dostępnych metodach podawania leku drogą domięśniową, która jest najczęściej stosowana w działaniach terapeutycznych.
Publikacja będzie również doskonałym materiałem instruktażowym do wykonywania szczepień.
W książce w przejrzysty sposób przedstawiono wiadomości dotyczące wstrzyknięć: zasady pobierania leków, przygotowania miejsca wkłucia, wskazania i przeciwwskazania oraz powikłania iniekcji, dobór igieł, objętości leków, czas wchłaniania oraz algorytm wykonania zabiegu. Scharakteryzowano wszystkie metody, wskazując zarówno ich zalety, jak i wady, aby Czytelnik mógł wybrać metodę optymalną. Omówiono też nową, bezpieczną technikę wyboru miejsca wstrzyknięcia do mięśni pośladka po stronie grzbietowej z wykorzystaniem kostnego punktu odniesienia.
Bogaty materiał ilustracyjny doskonale obrazuje poszczególne etapy wykonania iniekcji domięśniowych.
Więcej książek dla pielęgniarek i położnych znajdziesz w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.
źródło: pzwl.pl