Nowość – Pielęgniarstwo psychiatryczne 2012 w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

2 min czytania
AktualnościNowości wydawnicze dla pielęgniarek i położnych
Nowość – Pielęgniarstwo psychiatryczne 2012 w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

.

 

Publikacja „Pielęgniarstwo psychiatryczne” została wydana w 2012 roku. Jest to pierwsze jej wydanie!  Adresowana między innymi do pielęgniarek wykonujących zawód na oddziałach psychiatrycznych oraz zajmujących się opieką nad osobami, u których  występują zaburzenia psychiczne. Współautorami podręcznika są między innymi osoby z tytułem magistra pielęgniarstwa, pracujące na wyższych uczelniach oraz posiadające doświadczenia zawodowe w zakresie pielęgniarstwa psychiatrycznego.
Poszczególne zagadnienia dotyczące opieki pielęgniarskiej autorzy publikacji przedstawili według poniższego schematu:

  • przedstawienie problemu,
  • cel opieki,
  • interwencje pielęgniarskie.

Taki układ prezentacji informacji pozwala czytelnikowi na szybkie znalezienie danych w kontekście poszczególnych zagadnień pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Na zakończenie każdego z dwudziestu trzech rozdziałów zostały zamieszczone pytania sprawdzające.
W zakresie podstaw psychiatrii w podręczniku zaprezentowano zagadnienia dotyczące:

  1. historii psychiatrii jako dyscypliny naukowej,
  2. etyki i prawnych zagadnień w kontekście opieki psychiatrycznej,
  3. neuroanatomii i neurofizjologii oraz genetyki.

W drugiej części podręcznika poruszono problematykę badania i wywiadu psychiatrycznego, specyfiki wynikającej z komunikowania się z chorym z zaburzeniami psychicznymi wraz z przykładami relacji pomiędzy pielęgniarką a podopiecznym. Natomiast w trzeciej części omówiono specyfikę opieki pielęgniarskiej w psychiatrii i wynikającym z tego faktu procesowi pielęgnowania oraz zaprezentowano przykłady wzorów dokumentacji pielęgniarskiej, a także zamieszczono skale pomiaru np. nasilenia stresu.
W ostatniej części publikacji omówiono podstawy kliniczne, etiopatogenezę, objawy kliniczne, przebieg i rokowanie, leczenie oraz opiekę pielęgniarską w kontekście interwencji pielęgniarskich, celów opieki, poniżej wymienionych stanów chorobowych:

  • schizofrenia,
  • choroby afektywne,
  • zaburzeń spowodowanych zażywaniem substancji psychoaktywnych,
  • zaburzeń jedzenia,
  • zaburzeń lękowych związanych ze stresem,
  • zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych,
  • zaburzeń osobowości,
  • zaburzeń wieku rozwojowego,
  • zaburzeń wieku podeszłego,
  • zaburzeń psychoseksualnych.

Zapraszamy do Sklepu Pielęgniarek i Położnych

Mariusz Mielcarek

Zastrzega się, że materiały publikowane na stronach internetowych Sklepu Pielęgniarek i Położnych, w zakresie opisów książek, skanów i zdjęć okładek, objęte są prawem autorskim WortalMed Mariusz Mielcarek. Zabrania się bez zgody WortalMed Mariusz Mielcarek ich wykorzystywania niezgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

"Ale ta pielęgniarka jest gruba i wredna".

2 min czytania
„Później nazywają nas „stara, gruba, wredna pielęgniara”. Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Aktualności

Pacjentka poprosiła pielęgniarkę o opiekę nad jej dzieckiem na czas badania.

2 min czytania
Pielęgniarko, a Ty co byś zrobiła w takiej sytuacji? Na Twitterze został zamieszczony poniższy wpis: Babka przyszła z dzieckiem w wózku na…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki uznane za winne. Podały lek na ustne zlecenie.

1 min czytania
Redakcja Portalu Pielęgniarek i Położnych pyta o winę lekarza, który bezprawnie wydał ustne zlecenie. W jednym z wyroków sądowych zapisano: (…) Prowadzono…
Komentarze