Małgorzata Lesińska-Sawicka, Wojciech Kapała
Samodzielność pielęgniarek w pracy zawodowej
Streszczenie
W Polsce obowiązują regulacje prawne, które określają zakres czynności, jakie pielęgniarka i położna może wykonywać samodzielnie. Celem przeprowadzonych badań było ukazanie na ile pielęgniarki pracujące w Polsce potrafią wskazać działania pielęgnacyjno-lecznicze, które mogą podejmować samodzielnie, a jakie na wespół z przedstawicielami pozostałych zespołów medycznych. Wyniki badań wskazują, że pielęgniarki nie potrafią w pełni prawidłowo zakwalifikować czynności pielęgniarskich do poszczególnych grup interwencji: niezależnych, zależnych i współzależnych.
Słowa kluczowe
Autonomia zawodowa, pielęgniarka, działania pielęgniarskie.
Treść artykułu w formacie PDF
Elżbieta Grygorowicz
Młodzież wobec analfabetyzmu ratowniczego społeczeństwa polskiego
Streszczenie
W naszym kraju corocznie umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie wypadku, zawału mięśnia sercowego, czy dużego krwotoku nie podejmują czynności ratowniczych przed przybyciem pogotowia ratunkowego. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyeliminować tych zagrożeń, to należy zrobić wszystko, aby zminimalizować ich skutki. Przede wszystkim poprzez umiejętność ich rozpoznawania i właściwego postępowania ratowniczego w przypadku ich wystąpienia, a następnie zapobiegania, ponieważ zapobieganie jest najefektywniejszym i wbrew pozorom najtańszym sposobem walki z samym zagrożeniem, a więc i skutkami, jakie ze sobą niesie. Czynnikiem decydującym o losie ofiary zatrzymania krążenia jest czas, jaki upłynął od momentu zatrzymania krążenia do momentu podjęcia BLS. Najprostszą metodą zapobiegania jest nauczanie. Analfabetyzm ratowniczy Polaków jest zawstydzający i zarazem tragiczny w skutkach. Po przeszkoleniu według zaproponowanego systemu, młody człowiek, kończąc szkołę, wejdzie w życie przygotowany do skutecznego zapobiegania wypadkom oraz niesienia pomocy sobie i innym.
Słowa kluczowe
Ratownictwo, młodzież, nauczanie.
Treść artykułu w formacie PDF
Andrzej Rut, Tomasz Kłosiewicz
Młodzież w Państwowym Systemie Ratownictwa
Streszczenie
Nowoczesny system ratownictwa działa na bazie łańcucha ratowniczego, w którego skład wchodzą między innymi Pierwsza Pomoc Medyczna i Kwalifikowana Pierwsza Pomoc. System tworzą różne jednostki, także te, które kształcą wśród młodych ludzi, niezwiązanych zawodowo z ratowaniem życia, umiejętności udzielania pierwszej pomocy zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Celem niniejszej pracy jest prezentacja kształcenia ratownika, opis jego miejsca w łańcuchu ratowniczym oraz wskazanie możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności ratownika w różnych sytuacjach.
Słowa kluczowe
Młodzież, ratownictwo, system, kształcenie.
Treść artykułu w formacie PDF
Sylwia Jałtuszewska
Życiodajna energia – defibrylacja
Streszczenie
Zastosowanie defibrylacji jest jedynym znanym sposobem przerwania migotania komór i spowodowania powrotu właściwej akcji serca, dającej przepływ krwi. W listopadzie 2005 roku Europejska Rada Resuscytacji opublikowała Wytyczne Postępowania Resuscytacyjnego, w których został omówiony Program Publicznego Dostępu do Defibrylacji (PAD – Public Access Defibrillation) zakładający, że defibrylator powinien znajdować się w miejscu, gdzie przewiduje się więcej niż jeden przypadek nagłego zatrzymania krążenia w ciągu dwóch lat. Nowe wytyczne są adresowane zarówno do osób niezwiązanych zawodowo z medycyną, jak i do wszystkich pracowników służby zdrowia. Standardy mogą więc dotyczyć wielu milionów osób na świecie.
Słowa kluczowe
Defibrylacja, krążenie, wytyczne.
Treść artykułu w formacie PDF
Grzegorz Załupka
Hipotermia
Streszczenie
Hipotermia, jest stanem, w którym głęboka temperatura ciała spada poniżej 350C Przyczyną hipotermii jest zbyt szybkie ochładzanie się organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Hipotermia może wystąpić w sposób nagły (np. po wpadnięciu do wody) lub przeciągający się w czasie (np. wskutek długotrwałego leżenia na zimnie). Hipotermia może również wystąpić w niezbyt chłodnym otoczeniu – zwłaszcza u osób starszych i u niemowląt. Większość fizycznych objawów zależy od indywidualnej odporności człowieka i może być niezależna od temperatury ciała. Ogólnie, gdy temperatura ciała obniża się to objawy się nasilają a w celu łatwiejszej identyfikacji stanu pacjenta, dzieli się hipotermię w zależności od temperatury jego ciała. Dzięki podziałowi znacznie łatwiej ocenić stan pacjenta jeszcze przed przyjęciem go do specjalistycznego szpitala, pamiętając jednak o tym, że pomiar temperatury nie jest jedynym kryterium klasyfikacji hipotermii. Postępowanie z pacjentem w hipotermii polega na leczeniu podtrzymującym oraz ogrzewaniu, biernym zewnętrznym (ogrzewanie spontaniczne), aktywnym zewnętrznym i aktywnym wewnętrznym.
Słowa kluczowe
Hipotermia, postępowanie ratownicze.
Treść artykułu w formacie PDF
Małgorzata Staciwa
Nerwiak nerwu przedsionkowo-ślimakowego, jako wyzwanie dla zespołu chirurgiczno-pielęgniarskiego
Streszczenie
Praca omawia dynamiczny rozwój chirurgii podstawy czaszki oraz dobrej współpracy zespołu z pacjentem. Ukazuje złożony problem wczesnego rozpoznania guza kąta mostowo-móżdżkowego, funkcję badań audiologicznych w diagnostyce oraz rolę zespołu chirurgiczno-pielęgniarskiego w prawidłowej postawie do człowieka.
Słowa kluczowe
Nerwiak, guz kąta mostowo-móżdżkowego, chirurgia podstawy czaszki, zespół chirurgiczno-pielęgniarski.
Treść artykułu w formacie PDF
Małgorzata Lesińska-Sawicka
Wybrane socjomedyczne aspekty jakości życia osób po 60 roku życia
Streszczenie
Artykuł przedstawia wyniki z badań dotyczących satysfakcji z życia osób po 60 roku życia w powiązaniu z wykształceniem, stanem cywilnym i płcią. Zaprezentowane doniesienia wskazują, że ludzie starsi pozytywnie oceniają swoje dotychczasowe życie – najbardziej czynią to mężczyźni, osoby legitymujący się wykształceniem co najmniej średnim oraz osoby przebywające w związkach małżeńskich.
Słowa kluczowe
Satysfakcja z życia, osoby po 60 roku życia.
Treść artykułu w formacie PDF