Nowe pielęgniarki oddziałowe tylko z tytułem magistra i specjalisty.

1 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Nowe pielęgniarki oddziałowe tylko z tytułem magistra i specjalisty.

Minister zdrowia zmienia przepisy w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na stanowisku pielęgniarki oddziałowej oraz jej zastępcy

Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób pełniących funkcję pielęgniarki oddziałowej regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Poniżej publikujemy fragment powyższego rozporządzenia dotyczący stanowiska pielęgniarki oddziałowej oraz jej zastępcy wraz wymaganymi kwalifikacjami oraz wymaganym stażem zawodowym.

  • tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo – 1 rok w szpitalu
  • tytuł magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka – 1 rok w szpitalu
  • licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania – 3 lata w szpitalu
  • licencjat pielęgniarstwa i kurs kwalifikacyjny – 4 lata w szpitalu
  • średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania – 5 lat w szpitalu
  • średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i kurs kwalifikacyjny – 7 lat w szpitalu * W okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 2020 r.

Nowe pielęgniarki oddziałowe oraz jej zastępcy tylko z tytułem magistra i specjalisty

Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym kwestię wymogów kwalifikacyjnych wobec pielęgniarki oddziałowej oraz jej zastępcy uregulowano w następujący sposób.

Stanowisko: pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki oddziałowej

Wymagane kwalifikacje: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Liczba lat pracy w zawodzie: 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Podkreślamy, że § 3. pkt 1. zapisano:

„Pracownik zatrudniony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z dotychczasowymi przepisami”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8462 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – normy zatrudnienia a tzw. dostawki.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia odniosło się do kwestii tzw. dostawek w kontekście norm pielęgniarek i położnych… W dniu 7 października 2024 roku posłanka Katarzyna…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarekPielęgniarka - statystyki

Młode pielęgniarki uratują pielęgniarstwo?