Nowa siatka płac pielęgniarek – ogłoszono projekt ustawy.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Nowa siatka płac pielęgniarek – ogłoszono projekt ustawy.

Wynagrodzenia pielęgniarek – 1 kwietnia 2022 roku minister zdrowia ogłosił projekt nowej siatki płac

Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Nowelizacja jest pokłosiem porozumienia w sprawie wynagrodzeń z dnia 5 listopada 2021 roku, które zostało zawarte w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zdecydowanie protestowała przeciwko dyskryminacji pielęgniarek i położnych absolwentów LM oraz SM wobec osób z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa. Dyskryminacja ta powodowała odarcie z godności zawodowej tysięcy pielęgniarek i położnych z długoletnim stażem zawodowym. Była jawnym pogwałceniem dyrektywy unijnej w sprawie uznawania kwalifikacji personelu medycznego.

Minister zdrowia pielęgniarki z tytułem licencjata zaszeregował w 2021 roku w grupie 8. Teraz przenosi je z powrotem do grupy 9.

Minister zdrowia na konferencji w dniu 5 listopada 2021 roku informował, że „pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.”

Jaki podział pielęgniarek i położnych zaproponowano w porozumieniu z dnia 5 listopada 2021 roku?

  1. pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
  2. pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.
  3. pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Taki sam podział pielęgniarek znajduje się w projekcie nowelizacji siatki płac pielęgniarek i położnych, który został ogłoszony przez ministra zdrowia w dniu 1 kwietnia 2022 roku. Siatkę płac z powyższego projektu publikujemy poniżej.

Jako redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych mamy ogromną satysfakcję, że wielomiesięczna akcja w zakresie uświadamiania decydentów, co do dyskryminacji absolwentów LM i SM przynosi pierwsze rezultaty.

W powyższym artykule nie odnosimy się w ogóle do projektu podziału pielęgniarek i położnych zaprezentowanego przez ministra zdrowia w projekcie z dnia 1 kwietnia 2022 roku. Wypowiadamy się tylko w kwestii absolwentek LM i SM. Natomiast szersza ocena będzie przedmiotem kolejnych artykułów na portalu. Nadal zdecydowanie opowiadamy się za jedną grupą pielęgniarek i położnych w siatce płac: pielęgniarka, położna.

Projekt z dnia 1 kwietnia 2022 roku

WSPÓŁCZYNNIKI PRACY

lp.Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowiskuWspółczynnik pracy
1Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją1,45
2Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3, 4 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim i specjalizacji, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia1,29
3Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji1,19
4Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta0,95
5Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją1,02
6Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia0,94
7Technik elektroradiolog albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 wymagający średniego wykształcenia oraz opiekun medyczny0,86
8Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym1
9Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim0,78
10Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego0,65

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 146

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1198 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

850 pielęgniarzy ma tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.