W dniu 30 marca 2017 odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, w której uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia (Podsekretarz Stanu Zbigniew Król i Dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Beata Rorant), Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (Wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska, Przewodnicząca Zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej NRPiP Alicja Stanikowska, członek NRPiP Teresa Kuziara), Naczelnej Izby Lekarskiej, Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia , Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych , Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Fundacji My Pacjenci, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej.
Pani Dyrektor Beata Rorant omówiła nową propozycję projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która zawiera koordynowaną opiekę nad pacjentem. Poinformowała też o wdrożeniu programu pilotażowego dla projektowanej ustawy od 01.07.2017 do 31.12.2019 roku oraz wyjaśniła sposób finansowania świadczeń w poz, w którym utrzymana pozostaje stawka kapitacyjna i wprowadzone finansowanie dodatkowe poprzez dodatek zadaniowy (tj. za opiekę profilaktyczną), dodatek motywacyjny (za jakość opieki), budżet powierzony- po pilotażu ( na koordynacje opieki nad pacjentem- od 01.01.2020 do 31.12.2022 roku). W omawianym projekcie Zespół poz tworzą lekarz (koordynator), pielęgniarka poz, położna poz, natomiast pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania do czasu przyjęcia nowej ustawy dotyczącej zdrowia dziecka, będą udzielały świadczeń na obecnych zasadach kontraktowania i finansowania.
Docelowo ma powstać Zespół poz na wzór pakietu onkologicznego i ma współpracować na wspólnej liście pacjentów, zasady tworzenia takich list mają wypracować świadczeniodawcy, niezależnie od formy organizacyjnej w jakiej udzielają i kontraktują świadczenia.
Podczas konferencji zostało potwierdzone uwzględnienie w nowym projekcie ustawy propozycji NRPiP dotyczącej wolnego wyboru przez pacjenta świadczeniodawców na obecnych zasadach, samodzielnego kontraktowania świadczeń w poszczególnych zakresach, wprowadzenia zmian dotyczących kwalifikacji pielęgniarek i położnych w podstawowej opiece zdrowotnej z zachowaniem praw nabytych. Propozycja NRPiP wprowadzenia do ustawy o poz pielęgniarki gabinetu zabiegowego i punktu szczepień nie została uwzględniona w projekcie ustawy lecz rozważa się umieszczenie w rozporządzeniach regulujących zapisy ustawy o poz lub w tzw. rozporządzeniu koszykowym.
Pani Dyrektor B. Rorant poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z opieki zintegrowanej nad pacjentami przewlekle chorymi.
Uczestnicy konferencji uzyskali zapewnienie, iż będą zaproszeni do kontynuacji prac nad aktami wykonawczymi procedowanej ustawy.
źródło: strona Naczelnej Izby Pielęgniarek
Zobacz także:
Aktualności według działów: Ustawa o poz a pielęgniarka i położna poz