Na te pielęgniarki zostanie nałożony obowiązek ukończenia kursu.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka systemu a projekt nowej ustawy o PRMSzkolenia pielęgniarek i położnych
Na te pielęgniarki zostanie nałożony obowiązek ukończenia kursu.

W jaki sposób do przedmiotowych szkoleń podeszła izba pielęgniarek a jak Naczelna Izba Lekarska reprezentując interesy zawodowe obu grup zawodowych…

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw zapisano: 

Art. 38a. 1. Lekarze, o których mowa w art. 3 pkt 3 lit. c–f, są obowiązani do odbycia, nie rzadziej niż raz na 48 miesięcy, kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

2. Pielęgniarki, o których mowa w art. 3 pkt 6 lit. b-d, są obowiązane do odbycia,nie rzadziej niż raz na 48 miesięcy, kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W uzasadnieniu do projektu ustawy ministerstwo zdrowia wyjaśniło: 

W stosunku do lekarzy systemu oraz pielęgniarek systemu udzielających świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a więc w zespołach ratownictwa medycznego i w szpitalnych oddziałach ratunkowych, wprowadza się obowiązek ukończenia kursów postępowania w stanach nagłych (art. 1 pkt 1 lit. a i b, art. 1 pkt 28). Z obowiązku tego zwolnieni zostaną lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, intensywnej terapii oraz anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub anestezjologicznego i intensywnej opieki, a także osoby odbywające specjalizację w tych dziedzinach. 

Niedopełnienie obowiązku odbycia wyżej wymienionych kursów skutkować będzie brakiem możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. 

Przez niedopełnienie tego obowiązku, osoby te, odpowiednio lekarz i pielęgniarka, stracą bądź nie uzyskają statusu lekarza systemu bądź pielęgniarki systemu. Jednocześnie projekt przewiduje okres przejściowy do odbycia ww. kursów do dnia 31 grudnia 2026 r. Umożliwi to odpowiednie zaplanowanie przez te osoby terminu odbycia stosownych kursów. Ponadto projekt wskazuje, że osoby, które ukończyły kurs, którego program odpowiadał programowi kursu postępowania w stanach nagłych nie wcześniej niż 24 miesięcy przed dniem wejścia ustawy, są obowiązane do jego ukończenia w terminie 48 miesięcy (art. 13 ust. 2 projektu).

źródło: rcl.gov.pl 

Interesujący jest fakt, że do powyżej zacytowanych regulacji Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w stanowisku z dnia 15 lipca 2024 roku nie wniosła zastrzeżeń w kwestii nałożenia na pielęgniarki obowiązku odbycia przedmiotowych kursów. 

Natomiast Naczelna Rada Lekarska w stanowisku z dnia 19 lipca 2024 roku wniosła poniższe zastrzeżenia i uwagi: 

Zastrzeżenia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej budzi projektowany art. 3 pkt. 3 lit.c-f w związku z art. 38a ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który będzie nakładać na lekarzy systemu (z wyłączeniem lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo lekarza po drugim roku specjalizacji w jednej z tych dziedzin, lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie intensywnej terapii albo lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie) obowiązek odbycia, nie rzadziej niż raz na 48 miesięcy, kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. 

Niedopełnienie obowiązku odbycia kursu skutkować będzie brakiem możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. 

Po pierwsze, wątpliwości budzi nakładanie na lekarzy specjalistów posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych, kardiologii, neurologii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii, obowiązku odbycia kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. 

Po drugie, nakładanie na lekarzy obowiązku cyklicznego ponawiania tego samego kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego co 48 miesięcy jest nieuzasadnione, zwłaszcza jeśli w międzyczasie osoby te nieprzerwanie pracowały w systemie PRM. 


Należy przyjąć, że lekarz, który ukończył ten kurs, nabył już wystarczających kwalifikacji do wykonywania zawodu w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Po trzecie doprecyzowania wymaga, jaki rodzaj kursu to miałby być i celowe byłoby też doprecyzowanie na szczeblu ustawowym zasad jego akredytowania. (…)

Po czwarte, nieuzasadnione jest nakładanie obowiązku odbycia kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego na lekarzy systemu, którzy weszli do systemu PRM przed projektowaną nowelizacją ustawy – lekarze ci, pracując w systemie PRM, sprawdzili się już jako wykwalifikowany personel i nie ma potrzeby odbywania przez nich kursu.

źródło: nil.org.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8641 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki LM o pracy w latach 90-tych.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek LM Zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku poniższy post. Przywołał on wspomnienia młodości i początków pracy zawodowej wśród pielęgniarek po…
Aktualności

Izba pielęgniarek odpowiada w sprawie Collegium Humanum.

2 min czytania
Prezes izby: wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślałam rolę kształcenia, zdobywania wiedzy przez naukę i doświadczenie… Redakcja ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skierowała…
Aktualności

Hospicjum Domowe Siloe – tu praca ma znaczenie. Dołącz do zespołu, który zmienia życie pacjentów.

2 min czytania
W medycynie nie chodzi tylko o leczenie, ale o realną zmianę życia pacjentów. To właśnie misja Hospicjum Domowego Siloe – zapewnienie kompleksowej…
Komentarze