Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
źródło: opole.uw.gov.pl
źródło: opole.uw.gov.pl
NA PROMOCJĘ ZAWODU PIELĘGNIARKI
3/4 MILIONA ZŁOTYCH
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w dniu 14 lutego poinformowała o przewidzianych nakładach finansowych, które zostaną przeznaczone na promocję zawodów pielęgniarki i położnej.
Poniżej cytat z odpowiedzi na interpelację poselską:
W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, finansowanego w ramach PO WER ze środków UE, Ministerstwo Zdrowia zaplanowało realizację zadania związanego z promocją zawodów pielęgniarki i położnej. Rozpoczęcie realizacji tego zadania zaplanowano na I kwartał br. Kampania medialna, przeprowadzona we współpracy ze środowiskiem zawodowym pielęgniarek i położnych, ukierunkowana będzie na budowanie pozytywnego wizerunku zawodów pielęgniarki i położnej oraz ukazanie różnych ról i aspektów pracy w tych zawodach w systemie ochrony zdrowia.
Celem kampanii będzie również poinformowanie społeczeństwa dlaczego warto zostać pielęgniarką. Zaprezentowana zostanie nowoczesna forma kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, atrakcyjność wykonywania zawodu, samodzielność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Kwota przeznaczona na promocję zawodu pielęgniarki/położnej w ramach ww. projektu wynosi obecnie 728.711,24 zł
Tyle pani wiceminister zdrowia…
Natomiast w czerwcu 2018 roku informowaliśmy na portalu za Urzędem Wojewódzkim w Opolu:
Aby odwrócić niekorzystny trend, Violetta Porowska zapowiedziała start pozytywnej kampanii promocyjnej oba ww. zawody.- Zaczynamy pozytywną promocję już w przedszkolu, szkole średniej, ale też szkole podstawowej. Musimy rozmawiać z tymi młodymi ludźmi, którzy kiedyś będą decydowali o swojej przyszłości, że to jest piękny zawód – dodaje wicewojewoda Porowska.
– To pierwszy tego typu pomysł w Polsce! Musimy społeczeństwo zaprogramować na pielęgniarstwo – zauważa Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Prezes zauważa, że to co na co dzień widzą pacjenci jest jedynie wycinkiem zawodowych obowiązków pielęgniarek i położnych. – Musimy pokazać prace pielęgniarek na oddziałach takich jak interna, pediatria czy chirurgia – zauważa Małas.
Prezes Małas, podczas dzisiejszego briefingu prasowego wicewojewody opolskiego, zadeklarowała, że będzie rekomendować ideę promocji autorstwa Violetty Porowskiej, także w Warszawie. – Trzeba zbudować od nowa etos pielęgniarki i położnej i zaakcentować atrakcyjność i prestiż tego zawodu.
źródło: strona internetowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Komentarze