Pielęgniarki w sprawie możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych
Działając w wykonaniu uprawnień wynikających z art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także art. 192 Regulaminu Sejmu RP, niniejszym pragnę złożyć interpelację poselską w związku z sygnalizacjami przedstawionymi od środowiska pielęgniarek dotyczącymi możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki.
Jak podnoszą interesariusze, utrudnienia w dostępie do lekarzy, długie oczekiwanie na wizytę w SOR, powodują zniechęcenie i rozgoryczenie społeczne.
Dlatego też zasadnym byłoby wykorzystanie nabytych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego pielęgniarek, które obecnie zdobywają coraz większą ilość uprawnień dzięki studiom podyplomowym, w celu poprawy jakości i dostępu do usług zdrowotnych.
Motywacja dla pielęgniarek do dalszej nauki oraz podniesienie prestiżu zawodowego
Rozwiązanie to byłoby korzystne dla lekarzy, pacjentów, jak i samych pielęgniarek i stanowiłoby dodatkową motywację dla pielęgniarek aby się dalej uczyć i rozwijać, a ponadto podnosiłoby prestiż tego zawodu.
Wykorzystanie potencjału pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia służyć będzie poprawie dostępu do lekarza osobom najbardziej potrzebującym: starszym, niepełnosprawnym, które wymagają bezpośredniej i pilnej interwencji bez konieczności bezpośredniego i osobistego zaangażowania personelu lekarskiego. Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach europejskich.
Zwiększenie kompetencji pielęgniarek antidotum na braki kadrowe
Poszerzenie uprawnień pielęgniarek i położnych może wpłynąć również pozytywnie na panujące w Polsce braki kadrowe. Przede wszystkim zachęci to młode osoby do wyboru zawodu, a doświadczonych i wykształconych specjalistów do pozostania w kraju.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o rozważenie możliwości podjęcia szerszych działań w przedmiotowym zakresie poprzez rozważenie postulatów de lege ferenda ukierunkowanych na postulowaną kwestię z punktu widzenia fundamentalnych zadań jakimi jest ochrona zdrowia poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1.czy istnieje możliwość poszerzenia kompetencji pielęgniarek o obowiązki będące w zakresie zadań lekarzy ogólnych oraz czy Ministerstwo planuje zmiany w tym kierunku?
2. czy obowiązujące przepisy tworzą warunki dla tego typu zmian?
3. czy Ministerstwo rozważa nowelizację obowiązujących przepisów w kwestii dalszego poszerzania kompetencji pielęgniarek i w jakim zakresie?
Piotr Sak Poseł na Sejm RP
źródło: sejm.gov.pl
6 września 2022 roku