Na każdym oddziale chirurgii powinna być taka pielęgniarka.

3 min czytania
Aktualności
Na każdym oddziale chirurgii powinna być taka pielęgniarka.

Rola pielęgniarek stomijnych

Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw onkologii w dniu 15 listopada 2022 roku.

Poseł Jerzy Hardie-Douglas (KO):

(…) Zacząłem mówić o poradniach stomijnych. Wydaje mi się, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby na każdym oddziale chirurgicznym była pielęgniarka stomijna, bo przecież stomie się wytwarza w czasie operacji. Nie w AOS, tylko w szpitalu.

W związku z tym przed wyjściem do domu pacjent powinien być jasno poinstruowany przez wykształconą pielęgniarkę, w jaki sposób należy to obsługiwać, jeśli już oczywiście doszło do tego, że on ma sztuczny odbyt. Idealnie byłoby, żeby nie miał sztucznego odbytu, ale oczywiście jest znaczna grupa pacjentów, którzy muszą mieć sztuczny odbyt.

Chodzi o to, żeby pacjent, wychodząc ze szpitala, wiedział, jak dopchać worek, w jaki sposób dookoła tej stomii robić, jakich środków trzeba używać, jak umyć, jakiej maści używać, jeżeli trzeba itd. (…)

Przewodnicząca poseł Barbara Dziuk (PiS):

(…) Co do instruktażu po przebytej operacji, jeżeli chodzi o pielęgniarki, to wiem, że w wielu szpitalach, jak już pacjent dowiaduje się, że ma stomię, to pielęgniarki wykonują tę pracę. Nawet jak jest jakiś problem, to one dają telefon do pielęgniarki z danego terenu, która zajmuje się tą tematyką. Jeżeli trzeba, to nawet pielęgniarka podjeżdża do domu. Wiem, że rodziny sobie radzą. Wiem, bo miałam też w swojej rodzinie taki przypadek i to zafunkcjonowało. Muszę powiedzieć, że można to usprawnić, ale to jest na właściwych torach. Tylko tutaj trzeba pewne rzeczy doprecyzować. Panie profesorze, co do tego jesteśmy zgodni. (…)

Pielęgniarki stomijne zbyt obciążone pracą

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO Dorota Kaniewska:

Proszę państwa, sprzęt stomijny dopasowuje się zupełnie inaczej niż perukę czy aparat słuchowy. Żeby dobrać odpowiedni sprzęt stomijny, który będzie idealnie pasował, to stomię trzeba obejrzeć i palpacyjnie zobaczyć, jak wyglądają powłoki brzuszne, jaka jest wielkość stomii, czy stomia wychodzi nad powłoki brzuszne, czy jest równo z tymi powłokami.

Żaden sklep rehabilitacyjny, który prowadzi dystrybucję wyrobów stomijnych, nie jest w stanie zapewnić pacjentowi takiego dopasowania sprzętu. Są sklepy sprzedające sprzęt stomijny, które prowadzą firmy dystrybuujące ten sprzęt i tam są gabinety, gdzie pielęgniarka może taki sprzęt dobrać. Natomiast sprzedawca może ewentualnie doradzić, ale w takich sklepach nie ma oddzielnego pokoju czy gabinetu, gdzie ten sprzęt prawidłowo można byłoby do danej stomii dobrać.

A niestety prawda jest taka, że większość naszych stomii to są stomie problematyczne, ponieważ nie wyznacza się tego miejsca stomii przed operacją w trzech pozycjach – leżącej, stojącej i siedzącej. Często jest tak, że miejsce stomii jest wyznaczane już wtedy, kiedy pacjent leży na stole operacyjnym.

Później następują problemy, bo jeżeli pacjent podniesie
się po operacji, to okazuje się, że stomia opada z brzuchem. Takie stomie są bardzo ciężkie do zaopatrzenia. Większość naszych pacjentów to są pacjenci z przepuklinami okołostomijnymi. Proszę państwa, dobrać odpowiedni sprzęt do przepukliny wokół stomii jest naprawdę trudno. Niestety pielęgniarki stomijne na oddziałach nie mają czasu na to, żeby pacjenta czy jego rodzinę odpowiednio wyedukować.

Pielęgniarki współpracują ze sklepami medycznymi

Przewodnicząca poseł Barbara Dziuk (PiS):

Powiem szczerze, bo wiem też ze swoich wywiadów w terenie, że wiele tych funkcji właśnie…

Nie wiem, na jakich to jest zasadach. Przyznam szczerze, że tego nie wiem. Są pielęgniarki, które współpracują ze sklepami medycznymi. Jak jest jakiś kłopot czy problem, a wiemy, że każdy pacjent jest inny i to trzeba dobrać indywidualnie, to one przyjeżdżają do domu pacjenta. Nie wiem, na jakich zasadach, ale wydaje mi się, że taki model jest najlepszy, żeby po prostu był kontakt z pacjentem, a siłą rzeczy sklep medyczny pełni jakby funkcję łącznika pomiędzy lekarzem a pacjentem, bo tam są te rzeczy zakupywane.

Może w ten sposób da się znaleźć jakiś złoty środek, żeby zaopiekować się pacjentem od początku do końca, tym bardziej że… Nie wiem, jak jest w innych częściach Polski, ale na Śląsku jakoś z tym tematem sobie radzimy, ale obiecuję, że rozpoznam ten temat.

Bardzo proszę o informacje, żeby tutaj pewne rzeczy usprawnić i na płaszczyźnie MZ to przedyskutować. Tak jak mówię, tu naprawdę potrzeba woli wszystkich. Nie tylko wymagania, ale też spojrzenie od strony praktycznej. Nie jestem teoretykiem, ale praktykiem i chcę jak najlepiej, żeby były rozwiązania dla pacjenta, żeby miał on komfort życia, żeby nie musiał przeżywać różnego rodzaju przykrych sytuacji i rodzina tak samo.

źrodło: sejm.gov.pl

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1208 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek napisał petycję.

2 min czytania
Treść petycji związku pielęgniarek Warszawa, 14 października 2024 r. StanowiskoZarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnychz dnia 14 października 2024 roku….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. 8-12 tys. brutto.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki od zaraz Rodzinne Centrum Medyczne jest rozwijającą się placówką, świadczącą bezpłatne usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem…
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Komentarze
×
Aktualności

Jakim człowiekiem powinna być pielęgniarka oddziałowa?