Na czym polega recepta elektroniczna?

4 min czytania
Aktualności
Na czym polega recepta elektroniczna?

Uzyskanie recepty nie musi już wiązać się z oczekiwaniem w kolejce do lekarza. W dzisiejszym świecie cyfryzacja gwałtownie się rozwija – a skutkuje to między innymi tym, że receptę na niezbędne nam środki możemy uzyskać całkowicie online. Nie ma też potrzeby, aby wychodzić z domu. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jak działa recepta elektroniczna oraz w jaki sposób ją uzyskać. Odpowiemy też na pytanie, czy warto z niej skorzystać.

E-konsultacja – niezbędna, aby otrzymać receptę elektroniczną bez wychodzenia z domu

Abyśmy mogli uzyskać receptę elektroniczną, najpierw konieczna jest konsultacja lekarska. Ją także możemy zamówić bez wychodzenia z domu – wystarczy bowiem skorzystać z telekonsultacji. Za pomocą Internetu łączymy się z lekarzem interesującej nas specjalizacji, któremu możemy następnie opisać swoje objawy i potrzeby. Podejmie on decyzję o ewentualnym wystawieniu recepty, czy też skierowania na badanie lub zwolnienia lekarskiego.

Podczas wizyty elektronicznej, tak jak w prawdziwym gabinecie lekarskim, specjalista zbierze wywiad medyczny dotyczący przebytych przez nas chorób i doświadczanych objawów. Pamiętajmy, aby odpowiadać szczerze na zadawane przez niego pytania. Tylko to pozwoli nam uzyskać niezbędną pomoc – zatajając, jak i wyolbrzymiając objawy choroby, szkodzimy tylko sobie. Co gorsza, możemy w ten sposób utrudnić diagnostykę dolegającego nam schorzenia.

Recepta elektroniczna – czym jest i jak skorzystać?

Recepta elektroniczna to dokument, który ostatecznie wyparł już receptę w tradycyjnej formie. Aby ją uzyskać, wystarczy zatem udać się do dowolnego lekarza – każdy specjalista wystawia dziś już tylko recepty elektroniczne. Niezależnie więc od tego, czy potrzebujemy konsultacji internisty, czy porady kardiologa – ostatecznie wystawią nam oni receptę w takiej właśnie formie. Z chwilą wejścia w życie recept elektronicznych, pojawiło się także całe mnóstwo nowych możliwości.

Oto bowiem recepta stała się możliwa do uzyskania bez wychodzenia z domu – wystarczy jedynie skorzystać z teleporady, czyli po prostu konsultacji elektronicznych. Polegają one na skorzystaniu z pomocy lekarskiej na odległość, na przykład za pomocą Internetu. Wszystko, rzecz jasna, dzieje się legalnie, a porad medycznych udzielają prawdziwi, licencjonowani specjaliści. Jeśli uznają to oni za niezbędne – podczas takiej wizyty wystawią oni nam receptę na potrzebne środki medyczne.

Z taką receptą możemy następnie udać się do dowolnej apteki w celu jej zrealizowania, czyli wykupienia zapisanych nam leków. Oczywiście, nie musimy jednorazowo realizować całej recepty. Jeśli brakuje nam środków, lub po prostu nie potrzebujemy w danym momencie konkretnego specyfiku – możemy zaznaczyć podczas kontaktu z farmaceutą, że interesuje nas tylko częściowa realizacja recepty. W takiej sytuacji brakujące leki będziemy mogli wykupić w tej samej aptece w późniejszym terminie.

Recepta elektroniczna w połączeniu z teleporadą to dobre rozwiązanie choćby dla osób przewlekle chorych, które muszą stale przyjmować konkretne leki. Umożliwia im ona bowiem wyrobienie recepty na konkretny specyfik bez wychodzenia z domu – a zatem także bez narażania się na kontakt z wirusami czy bakteriami pochodzącymi od innych osób przebywających w kolejce do gabinetu lekarskiego.

Jak wygląda e-recepta?

W odróżnieniu od tradycyjnej recepty, recepta elektroniczna nie jest dokumentem fizycznym. Będąc w stacjonarnej przychodni lekarskiej możemy jednak poprosić o wydruk informacyjny – jest to wydruk o wyglądzie zbliżonym do tradycyjnej recepty.

Recepta w wersji elektronicznej najczęściej przesyłana jest pacjentowi za pomocą krótkiego kodu SMS. Na nasz numer wysłana zostanie wiadomość zawierająca kod, który należy podać w aptece farmaceucie wraz z numerem PESEL, aby odnalazł on w systemie konkretną receptę. Decydując się na konsultację w portalu z e receptami online, możemy zaznaczyć, że chcemy otrzymać receptę elektroniczną w takiej właśnie formie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z recepty dostarczanej w formie wiadomości e-mail. Wiadomość taka zawiera specjalny załącznik, który zawiera dane o zapisanych nam produktach leczniczych i kod kreskowy, który farmaceuta będzie musiał zeskanować, aby uzyskać dostęp do recepty. Możemy więc udać się do apteki z telefonem komórkowym wyświetlającym dane tegoż załącznika, jak i po prostu najzwyczajniej w świecie go wydrukować i udostępnić farmaceucie.

To, na jaką formę recepty elektronicznej się zdecydujemy, nie ma większego znaczenia. W obu przypadkach jest to dokument, który uprawnia nas do odbioru zapisanych medykamentów w wybranej przez nas aptece,

Na jakie środki przysługuje recepta elektroniczna?

E-recepta, podobnie jak jej tradycyjny odpowiednik, może zostać wystawiona na dowolny produkt leczniczy. Rzecz jasna, zanim będzie to możliwe, należy najpierw wykazać, że występują odpowiednie do tego przesłanki. Pacjent niewykazujący objawów chorobowych, nie dostanie recepty, a w przypadku, gdy nasilają się one lub pojawiają kolejne, konieczne może okazać się wdrożenie dodatkowej diagnostyki. Jest to jednak bez wątpienia rozwiązanie bardzo wygodne między innymi dla osób, które potrzebują regularnie przyjmować medykamenty.

Podobnie, recepta elektroniczna przysługiwać będzie także w przypadku potrzeby wykupienia leków antykoncepcyjnych typu „pigułki dzień po”, ponieważ w naszym kraju są to specyfiki dostępne tylko na receptę – jej wyrobienie będzie niezbędne, abyśmy mogli z nich korzystać. Pamiętajmy jednak o tym, że aby uzyskać taką receptę, należy wypełnić specjalny formularz, który pozwoli lekarzowi ocenić, czy w naszym przypadku zapisanie ich będzie zasadne.

Podsumowanie

Wyrobienie recepty elektronicznej wymaga konsultacji lekarskiej, ale proces ten jest stosunkowo szybki, zwłaszcza jeśli skorzystamy z możliwości uzyskania e-recepty online. W takim przypadku gotową receptę możemy odebrać już po 15-20 minutach od chwili zakończenia konsultacji. Dostarczona ona nam zostanie na nasz numer telefonu lub adres mailowy i zrealizowana może być w każdej aptece. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.2 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1200 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek w 50% refunduje koszty szczepionek.

1 min czytania
Uchwała izby pielęgniarek o dofinansowaniu niektórych szczepień ochronnych dla pielęgniarek i położnych Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie informuje o…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 12 tys. złotych brutto.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek posiadających ukończone kursy specjalistyczne. Praca w stabilnej firmie funkcjonującej 27 lat, w miłej i przyjaznej atmosferze poszukuje do pracy…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka złożyła adnotację „otrzymałam informację”. Sąd – na nic się nie zgodziła. Tylko przyjęła do wiadomości.

5 min czytania
Sąd Okręgowy: W ramach wykładni oświadczeń woli nie sposób tego zapisu uznać za oświadczenie pielęgniarki o akceptacji aneksu jako modyfikującego stosunek pracy,…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki – prawo do oficjalnej drzemki na dyżurze.