Wiceminister zdrowia o pielęgniarkach w sejmie – to obsługa
Czy wiceministrowi zdrowia przyszłoby do głowy sformułowanie: obsługa lekarska. Obsługa doktorska?
Posiedzenie sejmu w dniu 1 grudnia 2021 roku.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska
Podczas pandemii COVID radzimy sobie w ten sposób, że zawiesiliśmy normy dotyczące liczby specjalistów czy też obsługi np. pielęgniarskiej na danych oddziałach, oczywiście pod warunkiem że kierownik podmiotu zapewni ciągłość procesu leczniczego i bezpieczeństwa zdrowotnego świadczeniobiorców.
Poseł pyta o dodatki dla pielęgniarek
Poseł Jan Szopiński:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo!
Zwróciłem się do pana ministra z interpelacją w sprawie dotyczącej pielęgniarek zatrudnionych w izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Otóż te pielęgniarki z dniem 1 czerwca zostały pozbawione dodatku COVID-owego, a pan minister w udzielonej mi odpowiedzi poinformował, że zabrano im to zgodnie z prawem i że to, iż one przyjmowały pacjentów chorych na COVID, nie stanowi żadnego powodu do tego, aby zwiększyć im płacę.
1 listopada zmieniliście to rozporządzenie w ten sposób, że dodatek COVID-owy należy się za każdą godzinę pracy z pacjentami, którzy są chorzy na COVID. Otóż, panie ministrze, jeżeli tak będzie, to moim zdaniem za chwilę w polskich szpitalach nie będzie pielęgniarek chętnych do tego, aby przyjmować chorych na COVID.
Bo nie wszyscy chorzy od razu są chorzy na COVID. Tym pielęgniarkom – jeśli w ciągu 8 godzin przyjmowania zdarzą się dwa, trzy przypadki – będzie się należeć, jak rozumiem, za jedną godzinę pracy dodatek za COVID.
Dodatki dla pielęgniarek – kuriozalna odpowiedź wiceministra zdrowia Piotra Brombera
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował w odpowiedzi na powyższe pytanie posła, że zmiana w zasadach wypłaty dodatków wynika z faktu, że pielęgniarki i położne uzyskały w pierwszej kolejności dostęp do szczepień.
Więcej w powyższej sprawie publikujemy w poniższym linku.