Nowa siatka płac pielęgniarek a studia pomostowe
W dniu 15 maja 2021 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych w kontekście prac nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Poseł w powyższej interpelacji napisał między innymi:
Niejednokrotnie zetknąłem się z opinią płynącą ze środowiska pielęgniarek, iż przyjęty współczynnik pracy jest krzywdzący dla tych, które nie posiadają specjalizacji, a uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych. Pielęgniarki te są najczęściej osobami niezwykle doświadczonymi w swojej pracy, które dodatkowo uzupełniały wykształcenie w stosunkowo późnym wieku. Wiele z nich już odchodzi, bądź odejdzie w najbliższych latach na emeryturę.
Treść interpelacji dostępna w artykule pt. Studia pomostowe pielęgniarek, a współczynnik pracy.
Poniżej cytuję odpowiedź ministerstwa zdrowia, której udzielił w dniu 7 czerwca 2021 roku, Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu.
W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Pawła Szramki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych w kontekście prac nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji. 28 maja br. Sejm RP większością 433 głosów uchwalił przedłożoną przez Rząd ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
Współczesne #pielęgniarstwo to połączenie profesjonalizmu w zakresie sprawowanej opieki i udzielanych świadczeń leczniczych na podstawie #EBM oraz cyfrowego przetwarzania danych („biuro” odbija się w goglach).#nowoczesnepielęgniarstwo #NursingNow #pielegniarstwocyfrowe pic.twitter.com/O37dOmz5cb
— Bell Chateau (@BellChateau) April 8, 2021
Uchwalona ustawa wprowadza podwyższenie współczynników pracy, w oparciu o które wylicza się najniższe prawem gwarantowane poziomy wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich grup zawodowych – w tym dla lekarzy, pielęgniarek i położnych – wyszczególnionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Oznacza to,że – wbrew niektórym wypowiedziom – w przypadku żadnej z grup zawodowych objętych omawianą regulacją nie nastąpiło obniżenie współczynnika pracy, a tym samym nie nastąpiło obniżenie gwarantowanej kwoty wynagrodzenia zasadniczego.
Ponadto omawiana regulacja wprowadza przyspieszenie o pół roku wymogu osiągnięcia przez wszystkie podmioty lecznicze ustawowo gwarantowanych poziomów wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych oraz innych pracowników działalności podstawowej (spowoduje to, że już od dnia 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r.
Jednocześnie ustawa z 28 maja 2021 r. wprowadza podwyższenie współczynnika pracy dla osób zatrudnionych na stanowiskach pracy pielęgniarki albo położnej, na których wymagane jest posiadanie tytułu zawodowego licencjat pielęgniarstwa albo tytułu zawodowego licencjat położnictwa, z planowanego poziomu 0,73 na 0,81; proponowana zmiana powoduje że z grupy 9: „Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” wydzielone zostaną pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym licencjat pielęgniarstwa albo położnictwa; tym samym pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym licencjat pielęgniarstwa albo położnictwa traktowane będą na gruncie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w ten sam sposób jak inne grupy zawodowe z licencjatem objęte zakresem ustawy (w grupie zawodowej lp. 6 obejmującej pracowników wykonujących zawody medyczne z wyższym wykształceniem innych niż lekarze, pielęgniarki i położne, zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest wykształcenie wyższe na poziomie licencjatu, przewidziany jest współczynnik pracy 0,81); zmiana spowoduje, że gwarantowane od 1 lipca 2021 r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie tytułu zawodowego licencjat pielęgniarstwa albo licencjat położnictwa wyniesie 4186 zł brutto.
/Pan wiceminister mija się z prawdą! Dlaczego? Odpowiedź w artykule pt. Pielęgniarki: minister wszedł na minę, którą sam podłożył./
Rzeczni prasowy @MZ_GOV_PL o proteście pielęgniarek i położnych: „Bardzo doceniamy rolę pielęgniarek w polskim systemie ochrony zdrowia”. Szczyt manipulacji i propagandy. Myślałem, że nikt nie jest w stanie dorównać Jerzemu Urbanowi. Ale, że jeszcze przebije…
— Mariusz Mielcarek (@M_Mielcarek) June 7, 2021
Informuję równocześnie, że w Stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z dnia 17 marca 2021 roku wszystkie strony Zespołu zadeklarowały gotowość kontynuowania prac nad zmianami poziomów minimalnych wynagrodzeń gwarantowanych w kolejnych latach.
Zapraszamy do lektury artykułów w działach: