Ministerstwo Zdrowia zarządziło wielki spis pielęgniarek i położnych, w zakresie wynagrodzeń i kwalifikacji. 28 KOMENTARZY.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia 19 września 2008 roku zwróciło się do dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej, posiadających w swojej strukturze oddziały szpitalne z prośbą o przekazanie informacji w zakresie wynagradzania oraz kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych. Inspiracją do zebrania danych z placówek w całej Polsce są napływające do MZ informacje, że wysokość wynagrodzeń kształtowana w ramach realizacji ustawy podwyżkowej z 2006 roku, "nie w pełni odzwierciedla zawarte w Kodeksie Pracy przesłanki, którymi powinien kierować sie pracodawca określając wysokość wynagrodzeń pracowników (obowiązek brania pod uwagę kwalifikacji zawodowych, praktyki i doświadczenia zawodowego – art. 18 (3c), art. 78 Kp). Dyrektorzy stosowne informacje mają przekazać do dnia 10 października, według stanu "za sierpień" 2008 r.

Ankiety skierowane do zakładów opieki zdrowotnej obejmują oddzielnie pielęgniarki i położne.   

Dane dotyczące wynagrodzeń rozbito na poszczególne segmenty:

  • Pielęgniarki zatrudnione na stanowiskach kierowniczych (funkcyjne)
  • Liczba pielęgniarek wykonujących zawód w zakładzie (liczba osób)
  • Liczba pełnych etatów przeliczeniowych – wyłącznie pielęgniarki zatrudnione na podstawie umowy o pracę
  • Liczba pielęgniarek zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę wg stażu pracy (liczą się wyłącznie pełne lata)  0-5; 6-10; 11-20; powyżej 20 lat 
  • Liczba pielęgniarek zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę wg wieku (liczą się ukończone lata) do 30 lat; 31-40 lat; 41-54 lata; 55 lat; 56-60 lat; powyżej 60 lat
  • Liczba pielęgniarek zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę wg poziomu wykształcenia, w rozbiciu na wykształcenie średnie, licencjat, licencjat "pomostowy", magister pielęgniarstwa/położnictwa, inne wyższe wykształcenie mające zastosowanie w ochronie zdrowia – w podziale na:  bez specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych, tylko ze specjalizacją, tylko z kursami kwalifikacyjnymi, ze specjalizacją i kursami kwalifikacyjnymi.

Ministerstwo zapytuje również: 

  • Czy w zakładzie opracowano minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek?
  • Czy w zakładzie występuje premia regulaminowa dla pielęgniarek?
  • O średnią wysokość premii regulaminowej dla pielęgniarek w przeliczeniu na jeden pełny etat (wypełnić w przypadku występowania premii)
  • Czy zakład korzysta z usług firm zewnętrznych w zakresie świadczeń  pielęgniarek?

 Ministerstwo ponadto wyjaśnia, że:

  1. Pod pojęciem „Specjalizacja i kursy kwalifikacyjne” należy rozumieć kwalifikacje nabyte zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U Nr 57, poz. 602 z późn. zm., art. 10c ust. 1 pkt 1 i 2. oraz ust. 2 i ust. 3).
  2. Termin „Licencjat pomostowy” należy rozumieć zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U Nr 110, poz. 1170).
  3. Termin „Inne wyższe wykształcenie mające zastosowanie w ochronie zdrowia” należy rozumieć zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 30 września 2002 roku w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U Nr 173 poz. 1419).

Informacja własna

redakcji Portalu i Gazety

Pielęgniarek i Położnych

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8464 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Praktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Młoda pielęgniarka o pracy starszych pielęgniarek.

4 min czytania
Pielęgniarka: Pracuję na oddziale gdzie większość to pielęgniarki 50+ a część młode 25-38 Poniżej cytujemy w oryginalnym brzmieniu jeden z komentarzy zamieszczony…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
Komentarze