Minister odpowiedział izbie pielęgniarek w sprawie świadczenia mieszkaniowego.

3 min czytania
Aktualności
Minister odpowiedział izbie pielęgniarek w sprawie świadczenia mieszkaniowego.

Świadczenie mieszkaniowe to prawo do lokalu albo równoważnik za brak lokalu. Czy pielęgniarki mogą korzystać z powyższego uprawnienia?

W dzisiejszym artykule publikujemy odpowiedź MSWiA na pismo, o którym pisaliśmy w artykule pt.: Sprawa świadczeń mieszkaniowych dla pielęgniarek. w sprawie objęcia programem mieszkaniowym pielęgniarek.

Sekretarz Stanu
Wiesław Szczepański

DPP-WNSG.0023.2.1.2025

Warszawa, 24 lutego 2025 r.

Pani Mariola Łodzińska
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Szanowna Pani Prezes,

w odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie możliwości objęcia pielęgniarek i położnych zatrudnionych w jednostkach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i przez niego nadzorowanych nowym świadczeniem mieszkaniowym dla służb mundurowych uprzejmie informuję, co następuje.

Przedmiotowe świadczenie mieszkaniowe, zgodnie z intencją projektodawcy, ma stanowić jedną z czterech dostępnych form – oprócz przydziału lokalu mieszkalnego, przydziału kwatery tymczasowej lub przydziału miejsca w internacie lub kwaterze internatowej – realizacji prawa do zakwaterowania funkcjonariusza.

Prawo do zakwaterowania ma zastąpić dotychczasowe uprawnienia mieszkaniowe, przysługujące funkcjonariuszom służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, takie jak: prawo do lokalu albo równoważnik za brak lokalu, równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, czy pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do skorzystania z obecnie przysługujących uprawnień mieszkaniowych upoważnieni są jedynie funkcjonariusze służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Nie są natomiast nimi objęci pracownicy cywilni ww. służb, jak również pracownicy jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, w tym pielęgniarki i położne zatrudnione w tych jednostkach.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że proponowane rozwiązania w zakresie świadczeń mieszkaniowych, kierowane są – analogicznie do dotychczasowych regulacji w tym zakresie – jedynie do funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (za wyjątkiem prawa do przydziału miejsca w internacie lub kwaterze internatowej, które będzie
przysługiwać pracownikom ww. służb). Jednocześnie nie przewiduje się objęcia świadczeniem mieszkaniowym pracowników cywilnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt ustawy regulujący świadczenia mieszkaniowe dla funkcjonariuszy resortu SWiA został opracowany w ramach Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, powołanego zarządzeniem nr 57 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2024 r. w sprawie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych. Celem projektowanych regulacji jest zapewnienie odpowiednich warunków finansowych oraz mieszkaniowych dla funkcjonariuszy, aby stały się one znaczącą motywacją do dalszego pozostawania w służbie oraz wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym jakościowo poziomie, co jest szczególnie istotne w aktualnej sytuacji geopolitycznej (kryzysu migracyjnego, w tym na granicy z Białorusią, jak również wojny na Ukrainie oraz obowiązujących w Polsce podwyższonych stopni alarmowych), a także by przyczyniły się do pozyskania większej liczby kandydatów do służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.

Jednocześnie należy zauważyć, że projektowane regulacje wzorowane są na rozwiązaniach obowiązujących w resorcie obrony narodowej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1270) świadczenie mieszkaniowe przysługuje jedynie żołnierzom zawodowym.

Podmioty lecznicze MSWiA są włączone w system powszechnej ochrony zdrowia i udzielają świadczeń opieki zdrowotnej ogółowi społeczeństwa. Zasady funkcjonowania jednostek są określone w przepisach prawa, przede wszystkim w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799, z późn. zm.), w której brak jest szczególnych rozwiązań dedykowanych pielęgniarkom i położnym zatrudnionym w „resortowej służbie zdrowia”. W świetle obowiązujących przepisów osoby zatrudnione w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej MSWiA oraz Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA nie są funkcjonariuszami resortu spraw wewnętrznych oraz nie należą do korpusu służby cywilnej, a stosunek pracy jest zawierany na podstawie Kodeksu Pracy.

Jednocześnie należy podkreślić, że SP ZOZ-y MSWiA i PIM MSWiA uzyskują przychody przede wszystkim z udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, oraz samodzielnie zaciągają zobowiązania i regulują należności. Jednostki nie dysponują zasobami finansowymi, które mogłyby zostać przeznaczone na nowe świadczenie mieszkaniowe. Generowałoby to bowiem wzrost kosztów funkcjonowania, który nie miałby pokrycia w umowie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Mając na względzie zgłoszony przez Panią Prezes postulat poprawy warunków zatrudnienia pielęgniarek i położnych proponuję zwrócić się do Ministra Zdrowia, jako organu właściwego w przedmiotowej sprawie.

Z wyrazami szacunku
Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu

źródło: oipip-poznan.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8739 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek opowiada.

2 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z ministerstwem zdrowia wygląda na wzorową… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje poniżej fragment wywiadu pani Marioli Łodzińskiej…
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych

Publikacja godna uwagi pielęgniarek - podstawowe czynności pielęgnacyjne i zabiegi medyczne.

1 min czytania
Książka przydatna dla pielęgniarek w zakresie aktualizowania wiedzy i umiejętności. W dzisiejszym artykule przybliżymy publikację adresowaną do studentów kierunków medycznych, szczególnie pielęgniarstwa,…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – jak izba pielęgniarkom, tak pielęgniarki izbie.

2 min czytania
Mariusz M. rekomenduje pielęgniarkom i położnym następujące postępowanie w zakresie opłacania ściąganych składek przez izbę… W artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – izba…
Komentarze