Minister zdrowia o podwyżkach dla pielęgniarek
Minister zdrowia Adam Niedzielski w dniu 3 września 2021 roku ogłosił radosną nowinę.
254 tys osób zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia skorzystało do tej pory z ustawy podnoszącej wynagrodzenia – w tym ponad 100 tys (blisko połowa ogółu) pielęgniarek. To są realne działania a nie deklaracje.
To jest właśnie przykład radosnej twórczości decydentów w kwestii sytuacji pielęgniarek i położnych. Bardzo fajnie prezentują się paski informacyjne w TVP z treścią: 100 tysięcy pielęgniarek dostało podwyżki dzięki ustawie podnoszącej wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
Jakże aktualny jest skecz jednego z kabaretów o traktorze z zepsutym kołem. Traktor z zepsutym kołem nie pojedzie. Zgłasza to pracownik. Na to pada uwaga, że przecież trzy koła są dobre.
Dokładnie zachowuje się pan minister Niedzielski. Po co mówić, że 50% pielęgniarek nie dostało podwyżki. Lepiej sprzedaje się informacja, że 100 tys. pielęgniarek dostało podwyżki. Natomiast aspekt, że stanowi to tylko 50% pielęgniarek nie przebije się do świadomości społecznej.
Rola prorządowej Solidarności oraz OPZZ w uchwaleniu ustawy o tzw. podwyżkach dla pielęgniarek i położnych
Jest to sytuacja skandaliczna, że tak mały procent pielęgniarek zyskał na tzw. ustawie podwyżkowej. Ustawie, którą forsowało ministerstwo zdrowia przy ogromnym aplauzie prorządowego związku zawodowego Solidarność oraz OPZZ.
Czy uczestnicy manifestacji 11 września udadzą się także pod siedziby tych związków. Przecież ich rola w ostatecznym kształcie ustawy, obowiązującej od 1 lipca br. była ogromna. To tym związkom, pielęgniarki i położne, zawdzięczają zmiany w wypłacie dodatku zembali. Zresztą prorządowa Solidarność, nigdy nie ukrywała, że jest przeciwnikiem dodatku zembali.
To tym związkom – Solidarność oraz OPZZ – pielęgniarki zawdzięczają skłócenie środowiska pielęgniarskiego na poziomie poszczególnych zakładów pracy. To tym związkom pielęgniarki i położne zawdzięczają wynagrodzenia zasadnicze, które nie odbiegają od wynagrodzeń zasadniczych rejestratorek medycznych oraz opiekunów medycznych.
To tym związkom – Solidarność oraz OPZZ – pielęgniarki i położne zawdzięczają dyskryminację wobec innych grup zawodowych, niesprawiedliwe zróżnicowanie płac pielęgniarek i położnych wykonujących te same zadania oraz dalszą deprecjację zawodów – pielęgniarki i położnej.
Przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok straciła 3 lata
Był czas kiedy można było zapobiec dzisiejszej sytuacji.
Po trwających pół roku negocjacjach w dniu 9 lipca 2018 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Ministrem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podkreślam – po pół roku negocjacji.
W przedmiotowym porozumieniu zapisano, cytuję:
Strony deklarują, że w ramach Rady Dialogu Społecznego w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia niniejszego Porozumienia zainicjują prace nad zmianą współczynników pracy określonych w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. poz. 1473), tak aby współczynniki te odzwierciedlały wykształcenie, kompetencje oraz odpowiedzialność.
Pomijając merytoryczny poziom powyższego zapisu, szkoda że pani Ptok, podpisała w takim kształcie porozumienie, należy postawić pytanie:
Co pani przewodnicząca Ptok zrobiła dla wypełnienia powyższego punktu porozumienia. Przecież był to okres kiedy ministrem zdrowia był Łukasz Szumowski. To był okres owocnego i jakże chwalonego przez OZZPiP i izbę pielęgniarek dialogu. Tak uniosłego, że prezes izby pielęgniarek żegnała ministra kwiatami.
W imieniu związku pielęgniarek pani przewodnicząca Ptok pisze do ministra zdrowia
Natomiast do tej pory ogarnia mnie dreszcz emocji i totalnego wzruszenia kiedy czytam list autorstwa pani Krystyny Ptok do powołanego na stanowisko ministra zdrowia pana Łukasza Szumowskiego. To wiekopomne dzieło przejdzie zapewne do historii wazeliniarstwa.
Nie mogę się powstrzymać aby kolejny raz poddać się przesłaniu zawartemu w liście związku pielęgniarek z dnia 9 stycznia 2018 roku.
Szanowny Panie Ministrze,
w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zrzeszającego ponad 78 tysięcy Pielęgniarek, Pielęgniarzy i Położnych, składamy najserdeczniejsze gratulacje z okazji powołania Pana na stanowisko Ministra Zdrowia.
Wyrażamy przekonanie, że Pana zasłużony autorytet, jakim Pan się powszechnie cieszy, potwierdza najwyższe kompetencje menedżerskie, przywódcze i merytoryczne, a co się z tym wiąże i organizacyjne, oraz jest wyznacznikiem postępującego rozwoju medycyny, jakim zawsze był Pan zainteresowany i na jaki liczymy.
Rozumiemy jak wiele wyzwań przed nami – i „tzw. białym personelem w skali makro”, który jako zintegrowany zespół, mający wspólne cele, osiągnie znacznie więcej, niż każda organizacja indywidualnie.
Pozostajemy otwarci na wzajemną, partnerską współpracę, która będzie wsparciem dla motywacji i poprawy warunków pracy, przekładających się na tworzenie przyjaznych relacji, jakie bezpośrednio wpływają na kulturę organizacji ochrony zdrowia, a co najważniejsze sprzyjają zdrowiu pacjentów i zadowoleniu pracowników.
Z całego serca – życzymy Panu zdrowia.
Petycja w sprawie dymisji pani Krystyny Ptok
Dlatego pani przewodnicząca Krystyna Ptok powinna podać się do dymisji. Petycję z dnia 30 sierpnia 2021 roku w sprawie podania się do dymisji przewodniczącej OZZPiP podpisało ponad 800 osób.
Zobacz uzasadnienie petycji oraz sposób jej podpisania.
UWAGA! Petycję można podpisać także jako osoba anonimowa. Wtedy dane osobowe nie będą dostępne publicznie. Aby skorzystać z tej opcji należy zaznaczyć NIE przy zapytaniu: Pokaż mój podpis publicznie online
Następnie należy kliknąć PODPISZ
UWAGA! Po podpisaniu petycji na skrzynkę mailową z adresu petycjeonline.com zostanie przesłany link. Należy kliknąć w ten link, potwierdzając podpisanie petycji. GOTOWE.
Link do petycji…