Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – uchodźcy a sytuacja Polaków na niemieckim rynku pracy; nostryfikacja (uznanie) dyplomu polskiej pielęgniarki w Niemczech to koszt około 300 EUR; lubimy nasz zawód, jednak nasz kraj tak wybitnie nie sprzyja środowisku pielęgniarskiemu! Wyjeżdżamy do Niemiec.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w Niemczech.
Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – uchodźcy a sytuacja Polaków na niemieckim rynku pracy; nostryfikacja (uznanie) dyplomu polskiej pielęgniarki w Niemczech to koszt około 300 EUR; lubimy nasz zawód, jednak nasz kraj tak wybitnie nie sprzyja środowisku pielęgniarskiemu! Wyjeżdżamy do Niemiec.

  

       

      

 

Uchodźcy a sytuacja Polaków na niemieckim rynku pracy

Ostatnimi czasy wiele osób kontaktuje się ze mną i wyraża zaniepokojenie sytuacją w Niemczech, a konkretnie –  napływem uchodźców z Syrii i krajów Afryki Północnej oraz wpływem obecnej sytuacji na szanse i możliwości obywateli Polski na niemieckim rynku pracy. Czytaj dalej…

Lubimy nasz zawód, jednak nasz kraj tak wybitnie nie sprzyja środowisku pielęgniarskiemu! Wyjeżdżamy do Niemiec.

Jesteśmy parą pielęgniarską, która właśnie rozpoczyna swoją przygodę w tym zawodzie poza granicami kraju. Mamy 25 i 27 lat, oboje skończyliśmy studia licencjackie. Zaczęliśmy także studia magisterskie, jednak po pierwszym roku (który – jak się okazało – był powtórką kształcenia na poziomie licencjackim) wzięliśmy urlopy dziekańskie i zaczęliśmy usilnie myśleć o wyjeździe za granicę. Czytaj dalej…

Jak Cię słyszą, tak Cię piszą  

Dyrektywa 2005/36WE Europejskiego Parlamentu i Rady (UE) stanowi: „Osoby, których kwalifikacje podlegają uznaniu, muszą posiadać znajomość języków niezbędną do wykonywania danego zawodu w przyjmującym państwie członkowskim.“ Zatem Dyrektywa nie wymienia wprost certyfikatu B2 jako jedynej możliwości udowodnienia znajomości języka. Czytaj dalej…

Do 2020 roku będzie brakować 220 tys. pielęgniarek i opiekunek

Wobec deficytu personelu opiekuńczego w Niemczech rząd planuje specjalną kampanię za granicą – informuje niemiecki portal DW.de. Kampania ma za zadanie zachęcić pielęgniarki z innych krajów do pracy w Niemczech. Czytaj dalej…

Nostryfikacja (uznanie) dyplomu polskiej pielęgniarki w Niemczech to koszt około 300 EUR  

Polskie pielęgniarki i położne cieszą się w Niemczech znakomitą opinią, zarówno ze względu na dobre wykształcenie zawodowe, jak i na postawę etyczną. Aby pracować w zawodzie pielęgniarki lub położnej w Niemczech, należy jednak w pierwszej linii uzyskać nostryfikację (uznanie) polskiego zawodowego wykształcenia.  Procedurę tę da się załatwić w miarę sprawnie, jeśli ma się w ręku komplet polskich dokumentów i fachowe  uwierzytelnione tłumaczenie. Czytaj dalej…

Podwyżka płacy minimalnej niemieckich pielęgniarek

Federalne Ministerstwo Pracy ogłosiło na konferencji w Berlinie wzrost płac minimalnych w sektorze opieki. Podwyżki dla pielęgniarek będą obowiązywać od 1 stycznia 2015. Czytaj dalej…

Gdzie w Niemczech złożyć dokumenty w celu nostryfikacji (uznania) wykształcenia pielęgniarki lub położnej?

W Niemczech nie ma jednego centralnego urzędu, zajmującego się rozpatrywaniem wniosków o nostryfikację (uznanie) wykształcenia. Owszem, istnieje urząd, zwany „Zentralstelle für Ausländisches Bildungswesen“ – sądząc po nazwie można by przypuszczać, że to niemiecki odpowiednik naszego Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Czytaj dalej…

Agenttura – tworzymy Twój sukces

Nasza firma,  z siedzibą w miejscowości Hallstadt koło miasta Bamberg, prowadzi działalność w dziedzinie pośrednictwa pracy. Czytaj dalej…

Perspektywy dla polskich pielęgniarek i pielęgniarzy w Niemczech

W tym artykule przedstawimy Państwu wachlarz korzyści i przywilejów, jakie mają osoby pracujące w Niemczech legalnie, za pośrednictwem Agenttura Personalservice. Czytaj dalej…

Koresondencja z urzędami

Przy załatwianiu formalności, związanych z nostryfikacją wykształcenia, największą trudność sprawia nawiązanie pierwszego kontaktu z urzędami ze względu na barierę językową i związane z tym opory. Czytaj dalej…

Dziwny jest ten język… czyli: co kraj, to obyczaj. 

Świeży przybysz z Polski, nawet znający dobrze język niemiecki, bywa z początku zaskoczony pewnymi cechami potocznego języka niemieckiego, które – zwłaszcza osobom z polskim wychowaniem i odpowiednim wyobrażeniem o kulturze osobistej – wydają się być dziwne, nieodpowiednie, czy wręcz nieuprzejme. Czytaj dalej…

Tylko troska? TROSKA!

Tak, troska kierowała ministrem zdrowia. A ta troska podyktowana była „zapewnieniem WŁAŚCIWEGO miejsca pielęgniarkom i położnym w systemie ochrony zdrowia”. Czytaj dalej…

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8595 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nie wszystkie pielęgniarki mogą podać tlen.

2 min czytania
Podawanie tlenu przez pielęgniarki a programy i uprawnienia nadane po szkoleniach. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Podział pielęgniarek ze względu na wykształcenie. Co myślą o tym same pielęgniarki?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek o podziale obowiązków ze względu na posiadane kompetencje. Publikujemy kilka komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie podziału obowiązków pielęgniarek względem posiadanych…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki zostały ocenione przez pacjenta. Sprawę skierował do sądu. 

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów napisano: (…) Pozwany szpital…
Komentarze