Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – Podporządkowanie zawodu pielęgniarki nie tylko środowisku lekarskiemu, ale wszystkim zawodom medycznym

2 min czytania
Aktualności

 

      

      

 

Poseł napisał do ministra zdrowia o degradacji zawodów pielęgniarki i położnej oraz o „obawach dotyczących m.in. podporządkowania zawodu pielęgniarki nie tylko środowisku lekarskiemu, ale wszystkim zawodom medycznym”. Co autor miał na myśli? Przytaczamy komentarz zamieszczony na pielegniarki.info.pl

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zmian

do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

 

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego docierają głosy zaniepokojenia wynikające z aktualnego planu zmian do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Prezydium Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych w piśmie z dn. 24.10.2016 r., skierowanym do mojego Biura Poselskiego, zwraca uwagę, że zmiany te to degradacja ww. zawodów. Obawy dotyczą m.in. podporządkowania zawodu pielęgniarki nie tylko środowisku lekarskiemu, ale wszystkim zawodom medycznym.

Komentarz na portalu pielegniarki.info.pl

Jak to, co autor miał na myśli? Chyba nietrudno to zrozumieć! Jeżeli wszystkie inne (poza pielęgniarstwem) zawody medyczne (rehabilitacja, pracownie RTG, laboratoria, pracownie audiologiczne oraz inne działy i pracownie medyczne) obecnie dążą głównie do kształcenia na poziomie studiów zawodowych I i II stopnia, a kształcenie na poziomie średnim i policealnym (technik rtg, technik analityki medycznej, technik rehabilitant, ratownik medyczny itp.) „umiera śmiercią naturalną” w tych zawodach, to w pielęgniarstwie będzie odwrotnie! Pracownicy ww. zawodów medycznych z wyższym wykształceniem mogą w przyszłości traktować pielęgniarki ze średnim wykształceniem jako – w pewnym sensie – podległy, a nie – równy sobie personel medyczny. Tak jak obecnie opiekunka medyczna (wykształcenie średnie) jest podporządkowana pielęgniarce, ale też jest niżej w hierarchii zawodowej od wszystkich innych „medyków”. Nawet już coraz więcej kosmetyczek w gabinetach jest po studiach z kosmetologii. Koleżanka, technik radiolog (kończąca licencjat z radiologii), mówiła, że u niej w szpitalu technicy rtg będą mogli pracować tylko już w pracowni RTG. Natomiast do pracy w pracowni tomografii, rezonansu itp. trzeba będzie mieć licencjat z radiologii. Kształcenie pielęgniarek na poziomie studiów zawodowych I i II stopnia oraz pomocy pielęgniarek, tzn. opiekunek medycznych, na odpowiednim poziomie miało do tej pory sens. Było jasne i czytelne, jeżeli chodzi o prestiż zawodów, podporządkowanie, oczekiwania płacowe itp. Obecnie pracujące pielęgniarki ze średnim wykształceniem, a także różni technicy medyczni będą sukcesywnie odchodzić na emerytury. Są dobrymi i doświadczonymi pracownikami, często po wielu kursach i szkoleniach. Jednak w innych zawodach medycznych będzie stale rosła liczba absolwentów po studiach, natomiast w zawodzie pielęgniarki – absolwentek ze średnim wykształceniem. Ciekawa jestem, jak się będą miały kompetencje i prestiż zawodowy asystentki pielęgniarskiej (planowane kształcenie: 3 lata po podstawówce) do opiekunki medycznej po szkole policealnej. Czytaj dalej…

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8488 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze