Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie wzrosła o 76%. 

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie wzrosła o 76%. 

4,7% pielęgniarek posiada tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa

9,7 tysięcy – czyli około 4,7% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. 

W roku 2018 specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa było 5,5 tys. Wobec powyższego, w ciągu 5 lat liczba specjalistów w tej dziedzinie wzrosła o 76%.

Jak kształtowała się liczba specjalistów (w tys.) w tej dziedzinie przedstawiono w poniższej tabeli:

20185,5 tys.
20196,3 tys.
20207,3 tys.
20217,8 tys.
20229,0 tys.
20239,7 tys.

W 2024 roku tytuł specjalisty w przedmiotowej dziedzinie uzyskało ponad 2,4 tys. pielęgniarek. Natomiast od roku 2002 przybyło ich aż 18,8 tys. pielęgniarek ukończyło specjalizację w przedmiotowej dziedzinie. Jest to druga, najchętniej wybierana przez pielęgniarki specjalizacja, zaraz po specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii.

W roku 2018 osoby w wieku 50 lat i więcej stanowiły 45% osób posiadających tę specjalizację. Natomiast w roku 2023 odsetek ten wyniósł 57%. Z powyższego wynika, że mimo ogromnego zainteresowania pielęgniarek tą specjalizacją, średni wiek osób ją posiadających wzrósł. Mimo tego, że wzrosła liczba specjalistek w tej dziedzinie w wieku do 40 lat. W 2018 roku tych osób było 0,6 tys. a w roku 2023 – 1,8 tys. Obecnie około tysiąca pielęgniarek z tą specjalizacją pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego i dalej.  200 z nich osiągnęło wiek 65 lat i więcej.  

W 2023 roku 9 tys. czynnych zawodowo specjalistek w dziedzinie  pielęgniarstwa chirurgicznego wykonywało praktykę zawodową w zakresie świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne. Około 0,5 tys. specjalistek wykonuje świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Czy jesteś zainteresowana uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1247 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Prezes izby pielęgniarek o umiejętnościach menedżerskich w kontekście Collegium Humanum.

2 min czytania
Te umiejętności menedżerskie, które są na drugim stopniu kształcenia przeddyplomowego, czyli na studiach magisterskich, ale być może nie w takim zakresie, jakiego…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 350-11 000 zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Podmiot leczniczy, świadczący usługi medyczne, a także z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii dla najbardziej wymagających odbiorców poszukuje…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – tytuł magistra z różnych roczników daje inne uprawnienia.

4 min czytania
To samo dotyczy pielęgniarek z tytułem specjalisty. Nawet absolwentek kursów kwalifikacyjnych… Radio Kielce opublikowało na swoim kanale Youtube.com w dniu 21 marca…
Komentarze